ULAŞILAMAZ NETWORK

0 2 hafta önce

Bir girişimci aklındaki fikri hiçbir zaman bilgisayar başında oturarak hayata geçiremez. Tüm insanlar gibi girişimcilerin de harekete ihtiyacı vardır. Hatta diğer insanlara göre biraz daha fazla diyebiliriz. Çünkü çevre edinmek, insanlarla iletişimde kalmak ve daima gülümsemek çok önemli.
Bugün bize tavsiyelerde bulunan insanların sıklıkla söylediği maddelere göz attığımızda benim dikkatimi çekenlerden biri ”gülümseyin.” Evet, çok güzel bir tavsiye. Bugüne kadar kazandığım birçok şeyi gülümseyerek kazandım desem yeridir. Ama maalesef bazı insanlar sokakta tanıdıklarını gördüğünde dahi kafalarını çevirebiliyor. Şunu unutmayalım: Bir insanın bize ne güzellikler ve fırsatlar getireceğini bilemeyiz. Kendimizi hatırlatmak, gülümsemek, bir hal hatır sormak bu kadar zor olmamalı.

Çevre, girişimciler için gerçekten çok önemli. Geçmişteki başarılarımızı ele aldığımızda çevremizin bundaki etkisi yok denilemez bir derecede öyle değil mi? Bence hedeflediğimiz başarılar için de aynı şekilde önem arz ediyor bu konu. 1967 yılında yapılan bir araştırmaya göre herkes birbirine altı kişi kadar uzakta. Bu araştırmaya doğru bir network ile ulaşamayacağımız, temas kuramayacağımız kişi yok gibi görünüyor.
Peki bu network nasıl oluşacak? Bunun için yapmanız gerekenler;

  • Topluluk oluşturmak veya bir topluluğa katılmak

Var olan grupları okul veya arkadaşlarınızdan öğrenip katılabilirsiniz. Ben mesela şu anda içinde bulunduğum topluluğu ev arkadaşım sayesinde keşfettim. Bu konularda çekimser bir yapınız varsa merak etmeyin. Katıldığınız grupta mutlaka kafa yapınızda insanlar olacaktır.
Herhangi bir ilgi alanınızla alakalı sosyal medya grubu oluşturup bu gruba belli kurallar koyabilirsiniz. Bu sayede bir topluluğu yönetmek, yeni fikirler duymak gibi kazanımlar elde edersiniz.

 

  • Etkinlik oluşturmak

İçinde bulunduğunuz grubun etkinliklerine katılım sağlamak, yeni insanlarla tanışmak için harika bir seçenektir. Burada dikkat etmeniz gereken konu katıldığınız bu etkinliklerin samimi olması. Tabii bu seçeneği siz de oluşturabilirsiniz. Etkinlikleri düzenleyen kişi siz olursanız gösterdiğiniz aktiflikten dolayı daha çok insanla iletişime geçmiş olursunuz.

Ayarladığınız etkinliğe alanında uzman konuşmacıları davet ederek daha çok insanın dikkatini çekebilirsiniz. Bu hem size hem de katılımcılara yararlı olacaktır.

 

  • İletişimde kalmak

Son olarak size faydalı olacağını düşündüğünüz kişilerle her zaman iletişimde olun. O insanlara desteğinizi hissettirin. Bunun için sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz. Örneğin herkesin bildiği iş dünyası için tasarlanmış uygulamayı kullanmak çok önemli. Ben bu mecrada kişilerin paylaşımlarına dönütler veriyor, yeni pozisyonları ve doğum günleri için tebrik mesajları atıyorum. Bunun da akılda kalmak için etkili bir yol olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de hesap açmayı sürekli erteliyorsanız bugün o hesabı açıp aktif hale getirmenin tam sırası.

 

 

Bir Cevap Yazın

X