Türkiye’nin Online Emlak Sitesi Neden Battı?

0 2 hafta önce

Girişimciliğin, fikri ve sermayesi olan herkes için bir fırsat olduğunu hepimiz biliyoruz fakat bir girişimci olmak, girişimin tutması ve büyümesi kolay mı? Girişimciliğin yararları olduğu kadar riskleri de var; Yeterince sermayenin olup olmaması, fikrinin bir ihtiyaca yönelik olması, sürdürülebilir bir hizmet olması ve yatırımcı bulabilmek gibi bu işin arka planın da yatan önemli ayrıntılar gizli. Araştırmalara göre batan girişimlerin %42’si ihtiyacı karşılamaya yönelik olmamasından, %29’u sermaye sıkıntısından kaynaklanıyor geriye kalan önemli bir sorun ise kalifiye eleman ve takım olma becerisinin yoksunluğu… Bu sorunlardan birinin bile orta çıkması girişimin batmasını kaçınılmaz kılıyor.

Türkiye’nin online emlak sitesi de bu batan girişimlerden biri olarak yerini almıştır. Büyük heveslerle yola çıkılarak bir ihtiyaca hizmet ettiği düşünülen ve büyük kazançlar getireceği düşünülen bu site sadece bir buçuk yıl içerisinde kapatılmak zorunda kalmıştır.

BU FİKİR NASIL DOĞDU?

O zamanlarda bu girişimin 3 kurucusu vardı, emlak işinde bir gelecek olduğunu düşünen üç arkadaş birleşerek projeyi oluşturdular. İki büyük şirketten yatırım aldıklarında bu şirketi kurmak kaçınılmaz oldu. Projeye başladıkları dönemde hali hazırda emlak sektöründe başka internet siteleri de vardı fakat  3 ortak, var olan bu sitelerde açıklar olduklarını ve kullanıcıların arama yaparken zorlandıklarını fark ettiler, bu açıkları kapatarak daha iyi bir site kurabileceklerine inanan ortaklar siteyi kurmak için kolları sıvadılar, amaçları; hizmeti almak isteyen kişilerin bu siteyi kullanarak arama yapması ve istedikleri gayrimenkulü satın almaları veya kiralamalarıydı. Fakat temelde iyi bir fikirle ve iki büyük yatırımla çıkılan bu girişim, atıldıkları sektörde tutunamayarak battı ve kapatılmak zorunda kaldı.

 

 

 

SİTE NEDEN BATTI?

Diğer emlak sitelerinin açıklarını görerek, yenilikler ekleyerek site açılmasına rağmen, şirketin uzun ömürlü olmasında bu yenilikler yeterli olmamıştır. Batmasında ki en önemli sebep olarak bu sektörde rakiplerinin olması ve tüm yenilikçi fikirlere, çalışmalara rağmen rakiplerinin arasında sivrilememesi gösterilebilir. Kurucularının emlak sektörü hakkındaki bilgisizliği, takıma emlak işini bilen kalifiye bir eleman alınmaması da sitenin kaçınılmaz sonunu hazırlayan sebeplerden biri olmuş. Bu girişimin batmasında önemli bir diğer etken ise kurdukları siteyi kullanacak emlakçılara üyelikleri ücretsiz vermeleridir, siteyi kullanan emlakçıların karşılığında herhangi bir ödeme yapmaması bu girişimi oldukça zora sokan durumlardan bir olmuştur.

Tüm bu sorunların bir araya gelmesiyle şirket bir buçuk yıl içinde batttı ve var olan diğer büyük şirketler gücüne güç katarak devam etti.

Bu sitenin batma öyküsünden yola çıkarsak, bir girişime atılırken kurmak istenilen startup’un getirebileceği sorunları bilmek ve buna yönelik çözümler üretmek, girişimde bulunduğun sektörde rakiplerini iyi değerlendirmek, onların bu girişime atılırken nasıl ilerlediğini ve neleri yapmaktan kaçındığını iyi analiz etmek, en iyi işi çıkartabileceğin, atıldığın sektörde bilgisi olan insanlarla takım kurabilmenin girişimi uzun yıllar ayakta tutabilmek ve kazanç sağlayabilmek için ne kadar önemli olduğu sonucunu çıkartabiliriz.

Bir Cevap Yazın

X