MAKİNE TEKNOLOJİLERİ KULÜBÜ KİMDİR?

0 8 ay önce
Ya Ar-Ge Ya Sömürge

Herkese Merhaba! Startup Vadisi’nde bugün size biraz kulübümüzden bahsedeceğiz.

Makine Teknolojileri Kulübü (MAKTEK) 1997 tarihli resmi kuruluşuyla Yıldız Teknik Üniversitesi’nin en köklü kulüplerinden biri olma geçmişine sahiptir. Vizyonumuz; tek bir bölüme odaklanmadan günümüz koşullarına uygun girişimci, teknolojiyi takip eden, inovatif düşünce yapısına sahip multidisipliner öğrenciler yetiştirmektir.

Kulübümüz, çeyrek asra dayanan etkinlik tecrübeleriyle şimdiye dek büyüklü küçüklü, sanayi ve sektörün nabzını tuttuğumuz ileriki yıllarda hayatımızda olması muhtemel konuları alanında uzman kişilerle değerlendirdiğimiz yüzlerce etkinlik gerçekleştirmiştir. Bunun yanında kulüp üyelerine verilen eğitim imkanlarıyla, üyelerimizin hep merak ettiği AR-GE merkezlerine ya da üstün teknolojiler ile donatılmış fabrikalara yaptığı teknik geziler ile teknolojinin yaratıldığı ve uygulandığı ortamları yakından izleme fırsatı sunmaktadır. En önemli hizmetlerinden biri olan üniversite sıralarında öğrendiğimiz teorik bilgileri uygulamaya dökme imkânı veren uluslararası projeleriyle öğrencilerin aradığı her şeyi bir araya getiren bir oluşumdur.

Etkinliklerimizden kısaca bahsetmek gerekirse; Techdays, yıl içinde gerçekleştirdiğimiz birçok büyük etkinliğin ve projenin yanında tek günlük tanıtım, söyleşi, eğitim, workshop gibi içerikleri bünyesinde barındıran, bu şekilde farklı fakültelerin de ilgisini çekerek daha geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediğimiz tek günlük etkinliklerimizi planlamaktayız. BEMDays, ismini ‘Business’, ‘Engineering’, ‘Management’ terimlerinin baş harflerinden oluşturduğumuz bu etkinliğimizde adından da anlaşılacağı gibi ülke sanayinde, geniş bir skalada farklı başlıkları işlemeyi amaçlamaktayız. Yıl içerisinde yapılan, sektörün ve sanayimizin nabzını tuttuğumuz küçük etkinliklerimiz ardından yıl sonunda dönemin en prestijli ve kapsamlı iş, mühendislik ve yönetim çatısı altında 3 günlük büyük bir etkinlik yapmayı planlamaktayız. Savunma Sanayi Günleri (SSG), ulusal savuna endüstrisinde dışa bağımlılığın azaltılması, ülkemizin savunma ve güvenliğine yönelik olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatı ile kamu kurumlarının sistem ihtiyaçlarının karşılanması için teknolojik gelişmeler ışığında özgün yurtiçi sistemlerin geliştirilmesi ve bu doğrultuda yapılan AR-GE çalışmaları ile uluslararası pazara entegre, rekabetçi milli savunma sanayinin oluşturulması gibi birçok konuyu ele almaktadır.

Son olarak proje takımlarımız ve projelerinden de bahsetmek gerekirse; YTU Racing, bir sene boyunca Formula tipi bir yarış aracının tasarımını, üretimini ve testini gerçekleştiren ve bir firma gibi aracın maliyet analizlerini, pazar analizlerini, satış tahminlerini yapan, firma yönetimini ve organizasyon yapısını oluşturan yani baştan sona danışman hocalarımızın da yardımıyla bir yarış aracı üreten MAKTEK YTU Racing Ekibi her sene uluslararası Formula Student Yarışlarında okulumuzu ve ülkemizi temsil ediyorlar. Sigma Aeronautics Takımı, tasarım, analiz ve üretimi tamamen ekip üyeleri tarafından yapılan İHA (insansız hava aracı) üreten MAKTEK Kulübü bünyesinde bir öğrenci topluluğudur. Ekip, her sene DBF ve TEKNOFEST yarışmalarına katılmak üzere insansız hava araçları üretirken bir yandan da bünyesindeki ve bünyesine katılmak üzere eğittiği mühendislik öğrencilerine sabit kanatlı hava araçlarında mekanik tasarım, imalat, aerodinamik ve yapısal analiz gibi alanlarla donanım ve tecrübe katmaktadır. Ekibin çalışma motivasyonu ise havacılık tutkusunu teknik donanım ile birleştirip kaliteli mühendisler yetiştirmektir. Yıldız Roket Takımı, ülkemizin bağımsız uzay erişiminin anahtarı olan roketçilik alanında bir yol açmayı hedeflemiştir. Roket takımı yeni bir proje ekibi olmanın yanı sıra şimdiden TEKNOFEST yarışmalarında adını duyurarak okulumuzu temsil edebilme gururuna sahiptir. Aynı zamanda Amerika’daki dünyanın en prestijli roket yarışması olan Spaceport America Cup yarışmasına katılmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Böylelikle henüz üniversite yıllarında bulunurken çalışmanın ve üretmenin mutluluğuna takım olarak hep birlikte varmış oluyoruz.

Bir Cevap Yazın

X