Search
Generic filters
Exact matches only

E-TİCARET’TE YENİ ÇAĞ: DİJİTAL PAZARLAMA OTOMASYONLARI

0 2 sene önce

 Teknoloji adeta ışık hızında ilerlerken buna bağlı olarak her geçen gün firmalar tarafından yeni pazarlama stratejileri doğuyor. Özellikle temelleri internet üzerine atılmış bir pazarlama dünyasının içindeyken müşterilerinizin dikkatini çekebilmek her geçen gün kat ve kat zorlaşacaktır.

Çeşitli işletme ve kuruluşların, ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda aradıkları hizmet ve ürünleri en etkili ve verimli bir şekilde tüketicilere sunmasına pazarlama denir.   Günümüz dünyasında pazarlama ekipleri, gelişmekte olan teknolojiyle birlikte bu işi dijitalleştirerek yerini çok daha pratik ve dönüşüm oranlarını ve arttıran Dijital Pazarlama Otomasyonuna bıraktı.

 Dijital Pazarlama Otomasyonu Nedir?

Dijital pazarlama otomasyonu, müşterilerin tercih ve isteklerine göre kişiselleştirilebilen, davranışları doğrultusunda tüketiciye daha fazla seçenek sunup otomatik mesaj gönderebilen ve pazarlama şirketlerinin en çok verim elde ettiği yazılım yöntemidir. İşletmeler, dijital pazarlama otomasyonuyla birlikte müşterilerle daha uzun süre bağlı kalıyor. Böylece firmaların satış oranları normalinden çok daha fazlasına yükseliyor.

 Dijital Pazarlama Otomasyonu Nasıl İşliyor?

Her alan için farklı kullanım tekniklerine sahip olan Pazarlama Otomasyonunu, herhangi bir alışveriş sitesinde ürün aramakta olan tüketici, aradığı özelliklere ve tercih ettiği kriterlere göre uygun olan farklı markalardaki ürünleri de sayfasında uygun başlıklar altında görebiliyor.  Sitenize giriş yapmış olan müşterilerin hangi ürünleri incelediklerini, hangi fiyat aralıklarında ürün aradıklarını, filtreledikleri kriterleri analiz edip ortaya alıcının dikkatini çekebilecek kombinasyonlar çıkarabiliyor. Bu sayede tüketiciye daha fazla seçenek sunulup sitedeki ürünler arası dönüşüm sağlanarak işletmenin satış oranları ve elde edilen verim artmış oluyor.

Dijital Pazarlama Otomasyonunu daha verimli kullanmak adına pazarlama şirketlerinin en çok uyguladığı 2 yöntem üzerinden inceleyebiliriz:

E-posta ve Dijital Pazarlama Otomasyonu: Günümüz firmaları, dijital pazarlama otomasyonları sayesinde site ziyaretçilerinin satın aldıkları markalardan, filtreledikleri ürün özelliklerinden, inceledikleri ürünlerin indirim durumlarından yola çıkarak alıcılarla kişiselleştirilmiş e-posta yoluyla iletişim kuruyorlar. Pazarlamacılar arasında oldukça popüler olan bu yöntemle birlikte tüketicilerin ihtiyaçları karşılanmış olup, markaların kazandığı değer artmış oluyor.

Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Otomasyonu: Pazarlama ve satın alma sürecinde hedef kitleye ulaşmak için en uygun platformlardan birisi de sosyal medyadır. Pazarlama Otomasyonu içerisinden çıkması zor ve karışık gözüken bu sürecin modern yazılım yöntemiyle zamanlı ve programlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Dijital Pazarlama Otomasyonunun Faydaları:

Doğru Ürün Pazarlama: Pazarlama otomasyonu yazılımı sayesinde müşterinin istekleri detaylı bir biçimde analiz edilerek yaptığı arama sonucu karşısına doğru ürün çıkarılır.

Müşteri Memnuniyeti: Müşterilerin her birine ilgilendikleri dijital kanal ve ürünlere hitap eden gönderimler yapılarak memnuniyetlerini arttırmaya yardımcı olunur.

Satış ve Dönüşüm Oranını Arttırma: Pazarlama Otomasyonu ile müşterilere gönderilen kişiselleştirilmiş içeriklerle birlikte sunulan ürünler, alıcının dikkatini çekerek onları farklı ürünlere yönlendirebilirler. Böylelikle hem müşterilerinizin markanızla olan bağlantısı hem de ürünlerinizin arasındaki dönüşüm oranı artar.

Maliyet Azaltma: Dijital Pazarlama Otomasyonu hem zamandan tasarruf etmeye hem de masrafları azaltmaya yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

X