Search
Generic filters
Exact matches only

E-Ticaret’te 2020 Trendleri

0 2 sene önce
Startup vadisi E-ticaret Makalesi

Geride bıraktığımız her günde birçok teknolojik ürün ortaya çıkıyor E-Ticaret’te 2020 Trendleri toplumsal alanda ve bilim alanında da birçok yenilik bizleri karşılıyor ve biz bu hıza yetişemiyoruz.

Tabiki bu yenilikler iş yapış alanımızı değiştiriyor. Son dönemlerde ortaya çıkan E Ticaret içinde durum farklı değil. .

Bu yeniliklerden bir tanesi de E-Ticarettir ve dönemin Meşhur trendleridir.

Bu trendler yılına göre E-Ticareti formüle edebilmekte yardımcı olmaktadır. 

Müşterilerin ihtiyaçları ve alışkanlıkları her gün değişmektedir. E-Ticaretle uğraşan işletmecilerin müşteri ihtiyaç analizini kullanması da bu sebeptendir.

Geçmişte karşımıza çıkan trendler, aslında şuan bizim hayatımızın bir parçasıdır. O yüzden ihtiyacımızı ve alışveriş alışkanlıklarımızı anlamakta E- Ticaret Trendleri’nin önemi oldukça büyüktür.

Peki günümüzde yani E-Ticaret 2020 Trendleri nelerdir ve bizleri neler bekliyor ?

Ticimax E-Ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, 2020 yılı Trendlerini kısaca şöyle aktarmaktadır.: Gelişen ve büyüyen E-Ticaret, her sene yenilikleri de beraberinde getiriyor. 2019 yılında yükselen ivmeesini sürdüren E-Ticaretin 2020 yılı gündemlerinde; kişiselleştirme, derin veri analizi, E-ihracat çözümleri, sesli arama, podcast reklamları, videolu alışveriş, Z kuşağı ve deneyimsel pazarlama olacak. 

Hadi bu yeni Trendlere bir göz atalım :

  • Özelleştirme 

Kişisel verilerin koruma kanununun (KVKK) artması yeni yaptırımlara yol açmıştır. Müşteri ile marka arasındaki bağlantıda daha fazla özelleştirme uygulanacak müşteri ihtiyaçları daha net tespit edilerek ürün oluşturulacaktır. Bu ürün ortaya çıkarma, derin veri analizi yapmak için yazılımcılara ihtiyacı doğuracaktır. Hedef kitle kampanya’ya ürüne ve hizmete göre seçilecek ve doğru müşteri bulunacaktır. Bunun sonucunda müşteriyi elde tutmak için indirim ve doğru ürün gösterimleri siterlerde aktif hale gelecektir.

  •  Derin Veri Analizi

Derin veri analizi, tedarik zinciri ve fiyatlandırma seçeneklerinde aktif rol sahibi olacaktır. Bununla birlikte Yapay Zeka temelindeki yazılımlar envanter kontrolü ve teslimat sürecinde etkili olacaktır çünkü depo süreçlerinde ortaya çıkan karmaşıklık için çözümler bu yolla saptanacaktır. Bu yüzden Derin veri analizinin günümüzdeki trendlerdeki payı çok önemli yer tutmaktadır.

  • E- İhracat Çözümleri 

E-ihracat popülerliğinin artmasında , yenilikçi e-ihracat yazılımları ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte gelen özelliklerden; Çoklu dil, çoklu para birimi, Konum bazlı ziyaretçilerin tanınması, konuma bağlı fiyatlandırma ve  yurtdışı kargo uyumları ki bence bu çok önemli bir yenilik. Bu gibi çözümler de bizimle birlikte olacak ve E- Ticaret 2020 yılı trendlerinde popülerliğini koruyacaktır. 

  • Sesli Arama

Uzmanlar Amazon Echo, Google Home ve Alexa’nın hızla kabul görmesine dayanarak, 2020 yılında internet aramalarının yarısının sesli arama üzerinden yapılacağını öngörüyor. E-Ticaretle gelişen yapay zeka tabanlı chatbotlar, sesli asistan yardımları Sesli arama yardımlari bas konuş şeklinde yapılmaya başlanacaktır.

  • Podcast İçerikleri

Podcast ile birlikte oratay çıkan sesli kitap, sesli asistan, sesli arama ve dijital radyoların yeni bir dijital dünyada yerinin genişlemesi pazarlamacıların gündeminde önemli bir konu haline gelmiştir. Görsel içeriğin yerini sesli içeriğe bırakması an meselesi. Podcast yayınları ilk olarak Marka iletişimi ve reklam kanalında ABD’de kullanılmaya başlanmıştır.. Ülkemizde de bu yeni sektör 2020’de E -Ticaret reklamlarının yeni havuzunda yerini almaktadır.

  • Videolu Alışveriş

Google’ın son verilerine göre bir ürünü satın almadan önce ürün videosunun izleme oranı yüzde 50’lere yükselmiş durumda. E-ticaret siteleri de bu trendin farkında ve artık kendi web sitelerinde ürün hakkında inceleme videoları paylaşmaya başladılar. 2020 yılında video eklentileri E-Ticaretin öenmli bir payına sahip olacaktır.

  • Z kuşağı tarzı

Hepimizin bildiği üzere 1995 yılı sonrası doğanlara Z kuşağı denmektedir. Z kuşağı artık kendi parasını kazanmaya başladı ve bu tarz ortaya çıkmış oldu. Bu kuşak 2020 de 2.6 milyar nüfus ile dünyada büyük tüketici grubu oluşturacaklar. Mobil sektörü ile bilinmeye başlayan bu kuşak adından fazla söz ettiriyor. E-Ticaret ile birlikte sosyal medya topluluklarının paylaşımlarına önem vermektedir.Bu özellik te markaları, sosyal medya hesapları üzerinden interaktif topluluklar yaratmaya ve içerik pazarlamaya yöneltmiş durumdadır.

  • Deneyimsel pazarlama

Endüstri 4.0 ile bilinen 4.0 pazarlama adı da verilen deneyimsel pazarlama, tüm sektörler gibi online alışverişin de önemli konumunda. Deneyim çoğu zaman ürünün veya hizmetin kendisinden daha önemlidir. Bu durum girişimcileri yeniliklere itmektedir.  Müşteri yüz ifadesine göre indirimler yapabilen yazılımlar ve hatta müşteri yorumlarına göre duygu analizi yapabilen algoritmalar da kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Markaya veya kişiye göre oluşturulan özel emojiler son birkaç yılda deneyimsel pazarlamanın dijitaldeki örneklerindendir. Deneyimsel pazarlamanın örneklerini ilerleyen zamanlarda daha da çok göreceğiz.

Her yıl birbirinden farklı trendler çıkıyor ve bu yeni trendler her geçen yıl yerini başka bir trende bırakmaktadır.

Buradaki asıl mesele gelecek hakkında öngörüde bulunup sürdürülebilirliği sağlayabilmektir.

Sonuç olarak,

Eğer bu oyunda ayakta kalabilmek istiyorsanız, üstte yazmış olduğum yılımızın trendlerine dikkatlice göz atıp farkındalığımızı arttıralım.

En önemlisi de bu trendlere kendimizi en iyi şekilde hazırlayalım çünkü, gelecek yıla kadar hayatımızın en önemlisi ve bir parçası olacaklar.

Bir Cevap Yazın

X