Search
Generic filters
Exact matches only

Reklamcılık Zekası (IA)

0 2 sene önce
Startup Vadisi Reklam Teknolojisi

Reklamcılık Zekası (IA), Sektörlerin kendine has dinamikleri ve deneyimleri vardır. Bu sektörlerin temel yapılarında dönem dönem  değişimler görülür,  gelişimler yaşanır.         

Her sektörde olduğu gibi reklam sektörü de her geçen gün kendini değiştiriyor ve geliştiriyor. Bu değişimler bağlantılı sektörleri de elbette etkilemektedir. 

Sektörleri büyük oranda etkileyecek ve etkisini tüm sektörler üzerinde de günden güne daha çok arttıracak olan yapay zeka ( AI ), şirketleri; bu minvaldeki yazılımları ve araçları kullanmalarını mecbur hale getirecektir.

Startup Vadisi Reklam Teknolojisi

Yapay Zeka ( AI ); medya sektöründe de kullanımı görülen, reklam takibini ve analizini yani, genel anlamda reklam süreci yönetimini kolaylaştıran “çok akıllı” bir teknolojidir.

Reklamcılıkta yapay zekanın rolü yadsınamayacak kadar önemli olacak, önemi günden güne daha çok anlaşılacaktır.  Yapay zeka ( AI ), reklam ile ilgilenecek potansiyel kitleleri direkt bulmada %100 etkin rol alacaktır.

Bu da hazırlanan reklamların, olduğundan çok daha fazla insana gösterilmesi anlamına gelmektedir.

Potansiyel kitlelerin çoğuldan bireye indirgenebildiği günümüz çağında, reklam kanallarında potansiyel kitleleri en derin özelliklerine kadar hepsini yapay zeka ( AI ) analiz edecek, kitlelerin tepkilerini ölçecek, ona göre reklamları değiştirecek, uygun potansiyel kitle ile devamlı olacak şekilde doğru ilişkiler kuracak, tüm bu sürecin yapay zeka ( AI ) tarafından yönetilmesi söz konusu olacaktır. 

Kişiselleştirme ve gerçek zamanlı iletişimin önem kazandığı bu çağda; yapay zeka ( AI ) her tüketiciye özel, mikro ölçekte tasarlanmış teklifler sunabilecek, kişinin ve coğrafyanın kültürüne özel bir iletişim oluşturabilecek, ana dilde; o günün konu başlıklarına uygun hazırlanmış bir içeriği ya da hizmeti çok hızlı bir şekilde kurgulayabilecektir. Aslına bakarsanız bu yazılımları uzun süredir aktif olarak kullanan bazı üst düzey medya kuruluşları var ama daha da çok yaygınlaşacak, rekabet daha da artacak, iş yükü ve insan emeğini bir nebze de olsa azaltacaktır. Ve dahası…

Ama şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. “İnsan emeği tamamen ortadan kalkacaktır” demiyorum.

Sakın ha! Tabii ki insan faktörü ve duygu faktörüne her alanda ihtiyaç vardır ve etkisi çok kuvvetlidir.

Yaratıcılık deneyim ve yaşanmışlık ile daha da kuvvetli hal alıyor.

Teknik olarak bu alanlarda yapay zeka ( AI ) iş verimini arttıracak olsa da insan katkısı ve zihni sonsuza kadar bambaşka bir değer olarak kalmaya devam edecektir.

startup vadisi reklam teknolojisi

Yapay zeka ( AI ), ilgili müşteri için doğru içeriği üretme konusunda alternatif çözümler sunacaktır.

Diyeceğim o ki; yakın gelecekte şirketler iş süreçlerinde yapay zeka ( AI ) teknolojisini etkin olarak kullanması gerekecek, medya sektörü de bundan nasibini alacaktır.

Değerli zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Sağlıcakla… 

Bir Cevap Yazın

X