Search
Generic filters
Exact matches only

Dijitalde Video Pazarlaması

0 2 sene önce

Video pazarlaması, teknolojinin ilerlemesi ve öneminin gitgide artmasıyla ortaya çıkan bir pazarlama çeşididir. Dijital pazarlamanın oyunu değiştirmesi ve pazarlama algısının değişmesiyle ortaya çıkan video pazarlama, artık markalar için çok büyük bir öneme sahiptir. Video pazarlama, şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için sundukları videoların tamamını kapsar.

Video Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

Video pazarlamasıyla hedef kitlenizde markanızla ilgili olumlu bir imaj yaratmak istiyorsanız video pazarlamada hedef kitle analizi, pazar analizi, rakip analizi, SWOT analizi gibi araştırmaları yapmanız gerekir. Hepsinin sonucunda elde ettiklerinizle birlikte, videonuz ile kime ve nasıl sesleneceğinizi belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin hoşlandıklarını, ne tür videoları sıklıkla izlediğini ve nelerden etkilendiğini analiz ederseniz video pazarlamada başarılı olabilirsiniz.

Dijital Pazarlamada Video Pazarlaması Neden Olmazsa Olmaz?

İçerik pazarlamacılığında videonun yerinin büyük bir oranı kapsadığını görüyoruz. Bu çıkarımın en büyük destekçisi, dünyanın en büyük ikinci arama motorunun bir video içeriği sitesi olması.

Video pazarlaması bu kadar önemliyken daha fazla uzatmadan, şirketlerin içerik pazarlama planlarında videonun neden olmazsa olmaz hale geldiğini açıklayalım.

1) Satışa giden en kısa yol videodan geçer.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dijitalde alışveriş yapan tüketicilerin %78 ‘i, aldığı ürünün en az bir videosunu izliyor.

2) Video demek, güven demek.
E-ticaret ortamı dolandırıcıların favori ortamlardan biri olduğundan, hepimizi tüketiciye en iyi anlatacak yol video paylaşmaktır. Böylece karşı tarafa güven vererek satış olasılığını artırırız.

3) Sosyal medyada en çok da video izlemeye bayılıyoruz. 
İnternette geçirilen zamanı artırmanın en iyi yolu video olduğundan, potansiyel müşterilerinizi daha uzun süre kendinize bağlayabilirsiniz.

4) Detaycılıkta video pazarlaması gibi ol.

Videonun, resim ve yazılara göre daha akıcı olması, daha fazla detayı karşıya aktarabilme imkanı sağlar.

5) Video, SEO’nun gözbebeğidir.
Araştırmalara göre,  sitenizdeki bir video, arama motorunda üstlerde yer alma ihtimalinizi 53 kat artırabilir. Burada üçüncü maddeye göz kırpıyoruz.

6) Video, ortamın popüleridir.
Video, diğerlerinden altı kat daha fazla ilgili toplayarak en çok ilgi çeken ortam türü olmuştur.

7) Artık video izlemek zorundasınız.
Bütün sosyal mecralar video içeriğe uygun hale gelmiş, hatta bunu zorunlu hale bile getirmiştir. Artık paylaşılan videolar, otomatik oynatıldığı için her yerde gözümüzün önünden geçen videoları izlerken buluyoruz kendimizi. Bir yazıyı okumadan, bir fotoğrafa bakmadan geçebilirsiniz, ama otomatik oynayan bir videoyu izlemeden asla.

Paylaşılan videoların izlenme sayısı, kimin neyi daha çok izlediği, neye ilgi duyduğu ve en çok neyle meşgul olarak vakit geçirdiğini öğrenebildiğimiz video içerikleri sayesinde müşterilerinizi daha iyi tanıyabilir, onlara daha yakın olabilirsiniz. Tüm bunları elde etmek için, video pazarlamaya gereken önemi vermeniz ve dijitalde yer edinmeniz gerekiyor.

Son olarak, videoyu beğenmeyi ve kanalımıza abone olmayı unutm… 🙂

 

Bir Cevap Yazın

X