Search
Generic filters
Exact matches only

PAZARLAMADA PPC ETKİSİ

0 2 sene önce

PPC NEDİR? (Pay Per Click)

PPC bir reklam türüdür. Kendi web sitenizin veya başka markaların farklı mecralarda yayınladıkları reklamların tıklama başına fiyatlandırılmasıdır. Reklam veren kişiler veya markalar yayınladıkları reklamların her tıklandığında ücret ödediği bir reklamcılık çeşididir.

PPC reklamları daha çok sosyal medya mecralarında ve arama motorlarında görmekteyiz. PPC reklamın amacı hedeflenen kitleye daha hızlı ulaşmaktadır çünkü bu sayede reklam maliyetlerinden tasarruf edilir ve müşterilerin ürünlerinizle ilgili olup olmadığını anlamanızı sağlar.

PPC REKLAMCILIK ÇEŞİTLERİ

PPC reklamların içerisinde, CPM (cost per mille), CPA (cost per action) CPC (tıklama başına ödeme) modelleri bulunmaktadır. Bunlara kısaca bakacak olursak şu şekilde tanımlayabiliriz.

-CPM (Cost Per Mile- Gösterim Başına Ödeme)

Burada oluşturulan fiyatlandırma tıklanmadan ziyade reklamların gösterilmesi üzerinedir. CPM reklam vermek isteyen kişilere veya firmalara tıklanma garantisi vermemektedir.

-CPA (Cost Per Action- Aksiyon Başına Ödeme)

Burada ise reklam verenlere aksiyon başına ödeme yapılır. Örneğin: ürün satışı, üyelik, form doldurma…

-CPC (Cost Per Click- Tıklama Başına Ödeme)

Burada asıl önemli olan ise tıklanma sayısıdır. Reklam gösterimlerinden ücret alınmaz, reklamı görüntüleme ve tıklanma sayısına göre alınır.

PPC REKLAMLARI HANGİ AMAÇLARLA KULLANILIR VE NASIL FAYDA SAĞLAR?

PPC reklamların diğer online pazarlama mecralarına göre daha küçük bütçelerle test edilebilmesi diğer online pazarlama mecralarından daha ilgi duyulan bir pazarlama stratejisi haline gelmektedir.

-Belirli bir bütçeyle günlük, haftalık, aylık olarak belirli bir veri akışına sahip olabilirsiniz.

-PPC diğer reklam çeşitlerine göre daha hızlı aksiyon aldırır ve sonuç oluşturur. Bu sayede marka tanınırlığı diğer pazarlama kanallarına göre daha hızlı artmaktadır.

-Hedef anahtar kelimeler sayesinde müşterilere çok hızlı ulaşılır ve daha verimli sonuçlar elde edilir. Örneğin bir basketbol topu satın almak istediniz ve karşınıza basketbol topu ile ilgili reklamları çıkmakta. Bu reklamlara tıklayarak incelediğiniz zaman aradığınız ürünü daha hızlı bulabilirsiniz ve bu sayede satıcı gelirini arttırabilir.

– Reklam verilen platforma göre farklı müşteri kitlelerine hitap edilebilir.

– Basılı ve görsel yayın gibi pahalı ve zahmetli reklamlara oranla marka tanınırlığı çok daha hızlı oluşur.

– PPC sayesinde reklam verenler için kitleler daha iyi anlaşılabilir, ne tür mesajlara geri dönüş yaptıklarını daha iyi anlayabildikleri veriler elde eder.

 

DİJİTAL PAZARLAMADA PPC REKLAMCILIK

 

Dijital pazarlamada PPC (Pay Per Click) reklamları kullanmanın birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle arama motorlarında yayınladığınız PPC reklamlar ölçülebilir ve izlenebilirdir. Bu veriler sayesinde yürütülen pazarlama stratejileri gözden geçirilir , geliştirilir veya değiştirilir çünkü elde edilen veriler yürütülen stratejinin doğru olup olmadığını anlamak için kuvvetli sonuçlar ortaya koyar.

 

Bir Cevap Yazın

X