Search
Generic filters
Exact matches only

Omni-Channel Marketing ile Pazarlamada Bir Adım Öteye

0 2 sene önce

Gelişmekte olan teknolojiyle birlikte günümüz firmalarının potansiyel müşteri rekabeti günden güne artmakta. Şirketler, markalarına olan ilgiyi korumak ve daha çok insana dokunarak bu rekabette bir adım öne geçmek için çeşitli pazarlama stratejilerine başvuruyor. Omni-channel pazarlamanın önemi de bu noktada inanılmaz bir artış gösterdi.

 

Omni-Channel Marketing (Çok Kanallı Pazarlama) Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere Omni-channel Marketing birçok pazarlama alanında aktif olarak müşterilere kusursuz bir hizmet vermeyi amaçlar. Bunu çoklu kanal pazarlaması olarak da adlandırabiliriz.
Dijitalleşmenin dünyada yaygınlaşmasıyla beraber tüketicilerin kesintisiz ve sorunsuz bir hizmet alma beklentisi de artıyor. Bu beklentiyi karşılamak adına pazarlama şirketlerinin odağı Omni-Channel Marketing oluyor. Bu stratejinin asıl amacı; markanın mobil, online ve sosyal medya gibi kanalları içeren tüm mecralarda aktif olup kanallar arası tutarlılığı koruyarak müşteriye her kanaldan aynı memnuniyeti yaşattırmayı sağlıyor.

 

Omni-Channel Pazarlama Sizlere Hangi Avantajları Sunar?

Tüketicileri hem online hem offline hizmet anlayışıyla her alanda yakalamayı hedefleyen bu pazarlama stratejisinin firmalara sağladığı avantajlar oldukça fazladır.

-Müşterilerin yönelimlerini tespit edip ilgi ve memnuniyeti arttırıyor.

-Müşterilerin kanallar arasında herhangi bir sorun olmadan geçişini sağlayarak işlemlerini kesintisiz bir hizmet vererek tamamlamalarını sağlıyor.

-Müşteri online olarak yaptığı bir alışveriş sonucu değiştirmek veya iade etmek istediği bir ürünü fiziksel olarak mağazadan yapabiliyor.

-Yarıda kesilmiş veya tamamlanmamış olan işlemler istenilen kanal aracılığıyla tekrarlanabiliyor.

Satış raporlarının ve dönüşüm oranlarının takibini sağlayarak hangi ürünün üretimine daha fazla yoğunluk verilmesi gerektiğini belirler ve bu sayede firmalar aldıkları sonuçlar doğrultusunda doğru ürün üzerinde çalışarak kâr elde etmiş olur.

 

Omni-Channel ve Multi-Channel Aynı Strateji Midir?

Multi-Channel Pazarlamayı, Omni-Channel Pazarlamanın alt kümesi olarak düşünebiliriz. Her ne kadar aynı pazarlama stratejisi gibi gözükseler de bu ikiliyi birbirinden ayıran küçük farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklar nelerdir?

Yaklaşım Amacı: Multi-Channel Pazarlamada kanallara yaklaşım amacı müşterinin istediği kanallardan birini kullanıp verdiğiniz hizmete ulaşmasıdır. Oysa ki Omni-Channel Pazarlama hem online hem offline kanallar arasında senkronize olup bir bütünlük oluşturarak müşterilere kesintisiz bir hizmet vermeyi amaçlar.

Tutarlılık: Multi-Channel Pazarlamada temel amaç mesajın müşteriye iletilmesi olup, kanallar arası tutarlılık aranmaz. Omni-Channel Pazarlama ise kanalları yöneten departmanlar arasında tutarlılık ve kesintisiz iletişim gerektirir. Yani herhangi bir kanaldaki mesaj bir diğer kanal ile alakadar ve ilişkili olup tutarlılığını korumalıdır.

Bir Cevap Yazın

X