Search
Generic filters
Exact matches only

Neuro-Linguistic Programming ve Dijital Pazarlama

0 2 sene önce

Pazarlama alanında müşteri memnuniyetini ve satışların sürekliliğini korumak adına günden güne yeni teknik ve stratejiler doğuyor. Günümüzde adını duymuş olmasına rağmen ne anlama geldiğini veya hangi amaçla kullanıldığını bilmeyen, farkında olmadan NLP tekniğini kullanan oldukça fazla insan vardır.

Peki satış ve pazarlamada maksimum düzeye ulaşmak adına pazarlama alanında müşteri memnuniyetini, satış pazarlamanın sürekliliğini sağlayabilmek ve maksimum başarıya ulaşabilmek için yararlanılabilecek bu tekniğin konuşma yoluyla hipnoz etme tekniği olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?

 

Neuro-Linguistic Programming Nedir?

NLP(Neuro-Linguistic Programming), aslında yıllardır var olan ve insan zihninde ne olduğunu analiz eden bir algısal davranış kontrolüdür. İlk olarak yetmişli yılların sonunda Amerika’da üzerine çalışılmış olan bir metottur.

Bu metot, kelimelerin insan beyninde yarattığı etkiyi, kurduğu etkileşimi ve amaca ulaşmada nasıl bir davranış göstermesi gerektiğini organize edip araştırır.

 

Dijital Pazarlama’da NLP Tekniklerini Uygulama

NLP tekniklerini dijital pazarlama üzerine kurulu iş hayatınızda uygulayarak kendinizi rakiplerinizden ayırabilir, bu alanda başarı elde etmenizi sağlayabilirsiniz. Peki hangi adımları izlemelisiniz?

Hedeflerinizi Belirleyin

Başarıya giden yolda önceliğinizin hedef belirlemek olduğunu unutmamalısınız. Kendinize uygulayabileceğiniz, açık ve öngörebileceğiniz hedefler belirleyin.

Pozitif Olun Ve Özgüveninizi Arttırın

Özgüveninizi arttırmada size yardım edecek en etkili yöntem kendinizi tanıyarak güçlü ve zayıf özelliklerinizi bilmenizdir.
Pazarlama özünde bir iletişim türüdür. Müşterilerinizi karşılamadan uğurlamaya kadar olan bu süreç içerisinde kullandığınız ses tonunuz, mimikleriniz, ilgi ve alakanız satışta başarılı olmanın anahtarıdır. Eğer kendinizi ikna kabiliyetinizin yüksek olduğuna ve bunu müşteriye yansıtıp satışı gerçekleştirebileceğinize inandırırsanız işiniz pek de zor olmayacaktır.

Anlatımlarınızı Farklı Sözcüklerle Sıra Dışı Hale Getirin

Öncelikle her pazarlamacının yaratıcılığa ihtiyacı olduğunu bilmesi gerekir. Ürünü pazarlama esnasında cümlelerinizde sade ve yalın kelimeler kullanmak yerine karşınızdakine merak ve heyecan uyandıran, ilgi uyandıracak kelimeler seçmelisiniz.

 

NLP Teknikleri Kullanarak Nasıl Etkili Satış Yapılır?

Kendinizi satış ve pazarlama alanında başarıya ulaştırmak adına pazarlamada NLP teknikleri kullanarak bu alanda başarıya ulaşmış satışçıların davranışlarını modelleyebilir ve kendi iş hayatınıza aktararak başarınızı arttırabilirsiniz.

Sizler için NLP teknikleri kullanarak başarıya ulaşmış satışçıların modelleyerek geliştirdikleri tekniklerden birkaçını sıraladım:

-Meta Modelleme: İnsanların herhangi bir konuyu anlatırken olayın tamamını birebir anlatması neredeyse mümkün değildir. Bu nedenle belirli kelime gruplarını kullanırlar. Meta modelleme ile iletişimi her iki tarafında anlayabileceği şekilde kurabilmek için silme, genelleme veya çarpıtmalara dikkat ederek satışta olan becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

-Uyum: Karşılıklı iletişimin temeli uyumluluğa dayanır. Aynalama olarak da bilinen bu yöntemin asıl amacı müşterinin psikolojik düşünme sistemine uyum sağlayarak doğru ilişki kurmaya yardım eder.

-Gözlemleme: Diğer bir adıyla kalibrasyon yöntemi, müşterinin içsel düşünce ve reaksiyonlarını bedensel ipuçlarıyla çözümleyerek okuma işlemidir.

Bir Cevap Yazın

X