Neden Dijital Pazarlama?

0 1 sene önce

Neden Dijital Pazarlama?

Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama, bir kuruma veya bir işletmeye tanıtım desteği sağlayan bir alandır.

Geçmişten bu yana pazarlama, çok farklı alanlarda kullanılmıştır. Eskiden televizyonun hayatımıza girmesiyle birlikte televizyon aracılığıyla reklamlama yöntemi kullanılmış, bu konuda şirketler önemli bir gelir elde etmişlerdir.

Pazarlama, günümüzde çeşitli platformlarda kendini göstermektedir.

Bunlardan bazıları;

  • İnternet Pazarlamacılığı,
  • Video Pazarlamacılığı,
  • Sosyal Medya Pazarlamacılığı,
  • Arama Motoru Pazarlamacılığı,

Bu platformlarda kendi yerini alan pazarlama, dijitalde de önemli yol katetmiştir.

Peki Dijital Pazarlama Nedir?

Dijitalleşen dünyada dijital pazarlama da işveren için ve tüketici için oldukça önem taşımaktadır.

Geleneksel ticari faaliyetlerin yanı sıra, elektronik ticari pazarlama yani dijital pazarlama, daha fazla rehavet görmektedir.

Dijital kanalları kullanarak, verimli bir pazarlama yöntemi haline gelen dijital pazarlama, artık herkesin kolayca erişebildiği ve güvendiği bir platform haline gelmiştir.

Hayatın içinde olan bu alan; okuduğumuz bloglar, izlediğimiz videolar ve telefonumuza indirdiğimiz uygulamalar da dijital pazarlamanın sıklıkla yapıldığı yerlerdir.

Neden Dijital Pazarlama?

Sosyal medya, artık herkesin kolayca erişebildiği ve kişisel hesabının olduğu bir platformdur. İnsanlar bu platform üzerinden; para kazanabilir, reklam verebilir ve ürün pazarlayabilir hale gelmiştir.

Dijital pazarlama da bu alanda ön plana çıkmıştır. Artık sadece geleneksel ticari faaliyetlerin dışında bu alan hem daha fazla insana ulaşabilmek hem de daha kolay yoldan para kazanmayı amaçlamıştır.

Bu alana ilgi fazla olduğundan ortada bir rekabet de oluşmuştur. Artık sadece bir kuruma bağlı olmanıza gerek olmadan dijital pazarlama yöntemiyle kişi, kendisine ait ürünleri de kolayca pazarlayabilmektedir.

Kendi alanında isim yapmış ve büyük geliri olan şirketler karşısında pazarlama yapmak oldukça zordur. Fakat bu zorluk dijital pazarlama ile küçük işletmeler için bir umut ışığı olmuştur. Çünkü aynı platform üzerinde tüketicilere ulaşmak her iki şirket için de aynıdır.

Dijital pazarlamada vereceğiniz reklam iletişimi oldukça önemlidir. Dijital pazarlamayı televizyon ile karşılaştırdığımızda televizyondaki etkileşimi yani o reklamı inceleyip incelemediklerini, gerçekten reklam çıktığında izliyor olup olmadıklarını, beğenip beğenmediklerini ve buna benzer birçok durumu tam olarak bilemezsiniz. Ama dijital bir platformda reklam veriyorsanız yani ürünü pazarlıyorsanız bu yazılanların hemen hemen hepsini görebilir ve ona göre reklamınızı o kitleye uygun hazırlayabilirsiniz.

Bu konuda da dijital pazarlama yöntemlerinin, geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha uygulanabilir olduğu açıktır.

Bir Cevap Yazın

X