Search
Generic filters
Exact matches only

Müşteri mi Kraldır Yoksa Yatırımcı mı? Startup’larda Finansman Sorunları ve Çözüm Önerileri

0
0
2 ay önce

Start-up veya türkçe karşılığı ile yeni girişimlerde, girişimcilerin sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir konudur finansman sağlama yani para kaynaklarına erişim konusu. Finansmanın ürüne/hizmete/iş modeline odaklanarak müşteri edinme yoluyla sağlanması mı, yoksa iş fikrini belirli bir aşamaya getirip – ki biz bu aşamaya kavramsal olarak yapılabilirliği kanıtlanmış iş fikrine ilişkin ilk prototiplerin oluşturulması aşaması diyoruz – yatırımcılara veya fon sağlayan kamu kurumlarına gidilmesi gibi iki farklı yol var girişimcilerin önünde.

İster fiziksel bir ürün üretin isterseniz bir hizmet veya yenilikçi bir modelle bir platform sağlayıcısı olun, iş fikriniz için belirli bir gelir modeli belirlemeniz gerekir.  Gelir modeliniz netleştikten sonra potansiyel-hedef müşteri adaylarınıza değer önermenizi sunarak iş modelinizi sürekli olarak pivot etmeniz, product-market fit dediğimiz ürün-pazar uyumunu sağlama yoluna gitmelisiniz. Ürün Pivotu, Müşteri pivotu ve Pazar Pivotu yaparak iş modelinizi farklı müşteri grupları ve farklı sektörlerde test ederek size en uygun pazar ve müşteri segmentini bulmaya çalışmanız gerekir. MVP’nizi ortaya koyduktan sonra bu testleri rahatlıkla yapabilirsiniz. MVP’inizi (Minimum Viable Product) yani müşteri ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilecek minimum gerçekleştirilebilir ürününüzü ortaya koyduktan sonra pazar  geri bildirimlerinden de aldığınız sinyaller ile sizin için doğru pazar ve müşteri grubunu tespit edebilirsiniz. MVP konusunda yayınlanmış uluslararası bir kitap çalışmamızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Maalesef start-up aşamasındaki firmalar ve girişimcileri yukarıda kısaca belirttiğim aşamaları geçirmeden “hızlı bir şekilde fikrimizi yatırımcılara sunalım, sermaye elde edelim” anlayışındalar. Ben bu yaklaşımı “ÜRÜNÜ SATARAK DEĞİL, ŞİRKETTEN HİSSE SATARAK GELİR ELDE ETME” stratejisi olarak adlandırıyorum.

Sorumuza geri dönelim, müşteri mi kraldır yoksa yatırımcı mı noktasında cevap bakış açınıza göre değişecektir. Hızlı bir şekilde exit yaparak şirketteki hisselerinizi satma niyetiniz var ise önceliğinizin yatırımcılar olması pek tabiidir. Kişisel görüşüm müşteri ve pazar odaklı olarak ilerleyip ihtiyacı-isteği karşılayacak ürün ve hizmeti sunmaya odaklanmanın daha hızlı sonuçlar üreteceği yönünde.

StartupVadisi.com olarak Buyer Network ve Satınalma Dergisi işbirliği ile girişimcilere ürünlerini doğru müşterilere sunabilmeleri konusunda eşleştirme hizmetleri veriyoruz. Müşteri edinmek start-uplar için yatırım almaktan daha ön planda olmalı, müşteri edindiğinizde zaten yatırım almanızın da önü açılmış olacak.

EŞLEŞTİRME HİZMETİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

adil ünal

 

0
X