Mobil Uygulama Nedir?

0 1 sene önce

“Mobil uygulama nedir?” konusu işlenmeden önce mobil uygulama ile ilgili bazı olguların açıklanması ve mobil işletim sistemlerinin gelişimine bakılması gerekmektedir.

Günümüz teknolojisinde mobil cihazlar cebimize girmekle kalmadı; aynı zamanda her adımımızı, sağlık durumumuzu, uyku düzenimizi ve hayatımıza etki eden bir çok yaşamsal olayı takip eder hale geldi.

Dünyadaki en popüler iki mobil işletim sisteminde son bir yılda toplamda 262 milyardan fazla ( statista.com, businessofapps.com) uygulama indirildi. En çok indirilen uygulama kategorilerinde ise 17,36% ile Oyunlar, 8,8% ile Eğitim,  8,5% ile İş kategorileri (statista.com) başı çekti.

Dünyada, bahsi geçen iki işletim sisteminden başka onlarca işletim sistemi (Windows Phone, Blackberry, Ubuntu, Symbian…) bulunduğu göz önüne alındığında, verilerdeki değerlerin daha da artacağı su götürmez bir gerçektir.

Mobil uygulama üretimi ve dağıtımı, özellikle 2007 yılında IOS ve 2008 yılında Android işletim sisteminin piyasaya sürülmesi ile birlikte büyük bir ivme kazanmıştır. IOS ve Android, Mobil işletim sisteminde büyük bir farklılık meydana getirerek akıllı mobil işletim sistemleri yani akıllı cihazlar devrini başlattı.

Kitabi tanımı ile İşletim sistemi, bilgisayarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan bir yazılımlar bütünüdür (tr.wikipedia.org).

Yeni nesil işletim sistemleri ise bu tanımdan çok daha fazlasını yerine getirebilecek şekilde geliştirildi.

Mobil cihazlar günümüzde yüzlerce cihazın yaptığı işi tek başına yapabiliyor.  Yazılımcılar kendi geliştirdikleri uygulamaları herkesin erişimine sunabiliyor ya da uygulama mağazaları vasıtasıyla satabiliyor. Her ne kadar donanımın da böylesine güçlü işletim sistemlerinin yapılabilmesine katkısı olsa da işin büyük kısmını yazılımlar ve mobil uygulamalar (Mobil App) üstleniyor. Üstelik mobil uygulama ile yalnızca akıllı telefon uygulamalarının anlaşılmaması gerekir. Tablet bilgisayar, akıllı saat, akıllı kolye gibi platformlarda da mobil uygulamalar kullanılabilir.

Yukarıdaki bilgileri özümsedikten sonra artık mobil uygulamanın ne olduğu konusuna geçilebilir.

Mobil uygulama telefon ve tablet başta olmak üzere tüm mobil cihazlarda çalışması için hazırlanan uygulama yazılımlarıdır.

Mobil uygulamalar;

  • Sosyal iletişim,
  • Oyun,
  • Yaşam takibi,
  • Eğitim,
  • İş,
  • Yaşam tarzı

gibi yüzlerce farklı alanda kullanılabilirler.

Makalemizdeki veriler göz önüne alındığında, mobil uygulamanın günümüzdeki önemi rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

  • Mobil uygulamaları bu kadar önemli yapan nedir?
  • Kimlerin ya da hangi şirketlerin bir mobil uygulaması olmalı?

Cevabı gelecek makalelerimizde.

Bir Cevap Yazın

X