90’lı Yıllarda Telefon Pazarının Lideri Günümüzde Nerede?

0 2 hafta önce

90’lı yıllarda telefon pazarında lider olan markanın günümüz telefon piyasasından adının bile hatırlanmıyor olmasının temelinde yöneticilerinin başarısız olmaları vardır.

 

Orta kademeden yöneticilerinin gelecekteki piyasada gerçekleşecek teknolojik gelişmeleri ön görememiş olmaları ve yöneticilerini doğru yönlendirememiş olmaları en büyük hatalarıdır.

Rakip firmalar pazara sundukları ürünlerinde gelişen teknolojiden her zaman yararlanmışlardır. Yıllar içerisinde piyasaya sundukları ürünlerini bir önceki ürettikleri ürünlerinden daha kullanışlı ve daha iyi işletim sistemine sahip şekilde üretmeye başlamışlardır.

 

2007 yılında ABD’de bulunan büyük bir firma piyasaya üst düzey işleticim sistemine ve dokunmatik ekrana sahip telefon sunmuştur ve bununla birlikte piyasada yükselişe geçmiştir.

Artık piyasada iyi işletim sistemine sahip ve dokunmatik ekran ile kullanıcılarına kolaylık sağlayan telefonlar üreten firmalar çoğalmıştır. Lider firma Pazar listesindeki yerini kaybettiğini geçte olsa anlamıştır.

 

Rakip firmaların işletim sistemlerinin de üstünde bir işletim sistemi geliştirmelerinin uzun yıllar süreceğini ön gören lider marka yöneticileri, piyasada kötüye giden durumlarını kendi orta düzeydeki yöneticilerinden, piyasadan ve tüketicilerden saklamaya başlamışlardır. Fakat bu çok uzun sürmemiştir.

 

Rakip firmalar piyasaya dokunmatik ekran modelini sundukları halde kendileri yine de yeniliklere karşı durmuşlar. Yeni modeller üretmek yerine tuş takımına sahip telefon modelleri üretmeye devam etmiştir.

 

2011 yılında kendi ülkesi Finlandiya’ da bile akıllı telefon pazarındaki payını %31 oranlarına düşürmüştür.

 

 

 

Gelişim sürecinde kötüye gittiklerini anladıkları anda bunu kendi ekipleri ile paylaşıp çözüm bulmaları gerekirdi.

Ayrıca ileriyi ön görememiş olsalar bile piyasaya sunulan malların değiştiğini gördüklerinde yeniliklere karşı gelmek yerine var olan bir işletim sistemi kurucu firması ile ortaklık kurabilirlerdi.

 

Kendileri de gelişmiş teknolojiye uygun, kullanıcıya kolaylıklar sağlayan daha iyi dokunmatik ekran ürünler üretebilirlerdi.

Dışardan bakıldığında kendi işletim sistemlerini kuramamış eskilerin lider telefon markası olarak kötü duruyor olabilir. Fakat bu durum Pazar listesinde yer alamamaktan daha iyidir diye düşünüyorum.

 

2013 yılında markanın tüm haklarını ünlü teknoloji devi satın almıştır. Bununla birlikte markada yeni çağ başlamıştır. Bir dış işletim sistemi ile anlaşmış, piyasaya bu yazılım sistemine sahip ürünler çıkarmışlardır. Piyasaya sundukları modeller şık tasarımı, gelişen teknolojiye uygun ve rakiplerinde olmayan özelliklere sahip olması ile tüketicinin dikkatini çekmiştir.

 

Yapmış oldukları son çıkışta rakiplerine daha fazla direnememiştir. Kullanılan bu işletim sisteminin işe yaramayacağını, piyasadaki rakiplerinden yine geri kalacaklarını orta düzey yöneticiler ve mühendisler daha en başından ön görmüşlerdir. Fakat kovulma ve işsiz kalma korkularından dolayı yöneticilerine durumu bildirememişlerdir.

Başta da dediğim gibi eskiden pazar lideri olan bu markanın sonunu bir yöneticide olması gereken özellikleri taşımayan yöneticileri getirmiştir.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

X