E-Ticarete Yatırım Yapın!

0 1 sene önce
Startup Vadisi E-ticaret Makalesi

 

Bilgi ve teknoloji tarafındaki gelişmelerin e-ticaret tarafına katkısı çok büyük olmuştur. Bakanlıkların desteğiyle birçok üst düzey yatırım ve teşvik uygulamalarının artması ile birlikte girişimcilerin yatırım tarafına cesaretleri artırmıştır. Çünkü girişimcilerin tarafına sağlanan destekler de bir o kadar fazla olmuştur.

Yatırım ve teşvik uygulamalarından kısaca bahsedecek olursak:

Maddi destek nasıl sağlanmaktadır?

E-ticarete yatırım yapmak isteyen kişiler veya şirketler gerekli hibe desteğini beş farklı devlet kurumundan alabilirler. Bakanlık başta olmak üzere hepimizin aklına gelen 4 farklı kurum da buna dahildir. Bu kurumların varlığı ile e-ticarete katkı artmaktadır. 3.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar olan maddi destek projeye ve projenin başarısına bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca bu kurumlar, mesleki eğitim ve fuar gibi organizasyonlara katılarak e-ticaret sahiplerine ve girişimcilere yardımcı olmaktadır.

E-ticaret sitesi için yurtdışı teşvikleri nelerdir?

 E-ticaret sitesinde, Türkçe dışında farklı bir dil verilmesi halinde, Bakanlığın ihracat desteğini alabilmek için limited şirket veya anonim şirket olması gerekmektedir. Tabii ki buradaki asıl konu, e-ticaret ile satacağınız ürünleri Türk malı olarak tedarik etmektir.. Destek tarafındaki paketlere baktığımızda ise 4 yılda 48 ay vade ile 250 bin doların üzerinde kredi hizmeti sunulmaktadır. Bu maddi destek ise çok önemlidir.

 

Yatırım şartları nelerdir?

E-ticaret tarafında hizmet verebilmek için bazı prosedürlerin dikkate alınması gerekmektedir. Bunlardan ilki profesyonel bir siteye sahip olmaktır. Bir yatırım yapılarak site üzerinde gerekli özellik ve fonksiyonlara sahip olunması gerekmektedir. Ayrıca e-ticaret alanına başlayacak kişinin özellikleri arasında vergi mükellefi olması gerekmektedir. Ancak bu vergi mükellefinin resmi ve ticari alanda olması gerekir. Eğer gereken emek ve zaman harcanırsa e-ticaret tarafında teşvik uygulamalarında kolaylıklar sağlanacaktır.

Peki önemli olarak istihdam desteği var mıdır?

Elbette e-ticaret şirketi istihdam ve devlet desteğinden brüt ücret şeklinde yararlanıyor. Brüt ücret, bir çalışanın net maaşından sosyal güvenlik primleri, çalışan payı, gelir vergisi gibi kesintileri eklemektir. Diğer adı brüt maaştır. Bu nedenle şirket personeline 3 yıl içinde brüt ücret yani e-ticaret yardımı devlet destekli istihdam yoluyla sağlanmaktadır.

Sonuç olarak, bir girişimin hayata geçirilmesi ve başarılı olması için yatırım ve teşviklerle desteklenmesi çok önemlidir. Çünkü günümüzde girişimcilerin odaklandığı yatırım alanlarından biri e-ticarettir. Dolayısıyla e-ticaret tarafı için alınacak önlemler e-ticarete yatırım yapmak için de daha caydırıcı olacaktır. Bu yüzden e-ticarete yatırım yapmalısınız.

Bir Cevap Yazın

X