Search
Generic filters
Exact matches only

Duck Duck Go – “sizi izlemeyen arama motoru”

0 2 sene önce

Duck Duck Go – “sizi izlemeyen arama motoru”, Nedir Bu DuckDuckGo?

Kişisel verilerinin kayıt edilmesinden (KVKK), arama geçmişinin paylaşılmasından rahatsızlık duyan ve Google reklamlarından oldukça sıkılan çoğu gencin hayalindeki kız olarak tanımlayabiliriz.

Gerçek hayatta hayalinizdeki kıza ulaşması biraz zor olsa da DuckDuckGo yüzünüzü güldürüyor efendim.

2008 yılında yayımlanan ve ismini geleneksel bir çocuk oyunu olan Duck Duck Goose’ dan alan DuckDuckGo, Google ve Yandex gibi bir arama motorudur.

Bunun yanında sizin internet verilerinizi hiç bir kurum veya kuruluşla paylaşmadığı için arkadaşlarınıza internette bir şeyler gösterirken saçma sapan reklamlarla karşılaşıp mahçup olmanızın önüne geçer.

Yani böylece bir futbol maçının skoruna internetten bakarken en sevdiğiniz arkadaşınız sizin son 1 haftada tıraş makinesi baktığınız öğrenmez ve tabi çok daha ciddisi bütün dünya sizin aslında yüzündeki kıllardan muzdarip bir beyefendi olduğunuzu bilmez.

Okul yaşantımızdan bir örnek vermek gerekirse Google bizi öğretmene şikayet eden kötü arkadaş DuckDuckGo ise ne yaparsak yapalım bizim yanımızda duran gerçek dost.

DuckDuckGo Kullanımı,

Mobil uygulamasını  App Store ve Google Play üzerinden kendi telefonunuza indirebilirsiniz.

Henüz bilgisayar için yayımladıkları bir browserları olmasa da eklentisini web tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Eğer telefonunuza uygulamasını indirir veya bilgisayarınıza uzantısını eklerseniz resimde gördüğünüz gibi sitelerin DuckDuckGo’ ya göre veri koruma konusunda ki notunu görebilirsiniz. Ayrıca girdiğiniz menüde kaç tane sizin bilgilerinizi kaydedip satan bağlantıyı engellediğini isimlerine kadar öğrenebiliyorsunuz.

DuckDuckGo Ekibi ve Döner Sermayeleri $

Sadece 45 kişinin çalıştığı bu firma, döner sermayesini aldığı büyüklü küçüklü bağışlarla sürdürüyor. Şu ana kadar 800 bin dolardan fazla bağış toplayan bu ekibimiz baktığımız zaman kişi başına çok iyi kazanıyor diyebiliriz.

Bizim Meselemiz Veri ! (dimi Ayşe Teyzem ?)

40 yaşında bir kadının telefon numarasını bildiğimizi varsayalım bu numara Ayşe Teyzemize ait olsun.

Şimdi biz bu numarayı hangi firmalara para karşılığında satabiliriz bir düşünelim. Telefonunuza gelen smslerde, kapısının önünden bir kere bile geçmediğiniz markalar size böyle ulaştı.

  1. Güzellik salonları, dans kursları, makyaj malzemesi satan yerler, takıcılar, butikler Ayşe teyzemin cinsiyetini ilk düşündüğümüzde aklımıza gelenler.
  2. Sevgili Ayşe teyzemin 40 yaşında olduğunu düşündüğümüzde sağlık merkezler, indirimli tatil fırsatları, yazlık satan siteler, dişçiler, bazı konser etkinlikleri, el sanatları kursları sadece bir kaç örnek.
  3. Şimdi de Ayşe teyzemizin sosyal medyasında paylaştığı gönderileri, yorumları, arama yaptığı sayfaları bir düşünün. Onun ilgi alanlarını, evinin konumunu, kaç çocuğu olduğunu, tatilde nerelere gitmeyi sevdiğini, nerede saat kaça kadar çalıştığını öğrendik mi?
  4. Asıl Ayşe teyzemi yakan olaya geldik evde yapılan gıybetler…O konuşmalar da algılanıyor Ayşe Teyzecim evde 1 hafta “havlu” kelimesini telefonunuzun yanında söylerseniz. 1 hafta sonra karşılaşacağınız tablo havlu reklamları olacaktır.
  5. Son olarak Yapay Zeka, insanın hemen aklına robotlar veya terminatör filmi baş kahramanı John Connor gelse de Google bulunduğumuz konumlardan çıkarımlar yaparak; hangisinin evimiz hangisinin işimiz, okulumuz, ofisimiz olduğunu anlıyor. Ah John Connor ah…

Sonuç

Amaan kim benim verilerimi ne yapacak diye düşünmeyin. Veri gizliliği çağımızın en büyük sorunudur ve olmaya da devam edecekmiş gibi duruyor. %100 güvenlik diye bir şey olmasa da % kaç güvende olduğumuz bizim elimizdedir.

Siz yeni arama motorunuzun tadını çıkarırken ben de yavaştan duck duck go.

Bir Cevap Yazın

X