Dijital Platform’da Girişimcilik: Türkiye’nin En Büyük Yemek Sitesi

0 1 sene önce

Dijital platform, günümüz dünyasında, oldukça etkin ve büyük bir pazar alanına sahip olmasıyla çağımızın en gözde alanıdır. Bunun en önemli sebeplerinden biri hem kullanıcılar açısından hem de girişime atılmak isteyenler tarafından çok büyük bir kolaylık sağlaması ve diğer sektörlere nazaran başlangıçta duyulan sermayenin az olmasıdır.

İlerleme alanının oldukça geniş olması bu platformun cazibelerinden biridir. Başlangıçta az bir sermaye ve kalifiye eleman ile ilerlemek mümkündür. Fakat ilerlemenin kolay olduğu kadar çakılmakta oldukça kolaydır. Bunun sebebi dijital inovasyonun oldukça geniş olmasıdır.

Dolayısıyla eskisi gibi bir fikrim var diyerek atılmak artık o kadar da kolay değildir. Atılmak istediğiniz girişimin daha önce yapılıp yapılmadığı veya diğerlerinden ne kadar büyük bir farkının olduğu oldukça önemli bir faktördür. Yani sektörde girişimcilik yapmak bir bakıma sihirbazlık yapmak gibidir, olmayan bir şey bulmak ya da olanın daha iyisini yapmak aynı zamanda hızlı çalışmak gerekir.

 

 

Dijital platformda girişimciliğin önemli örneklerinden biri de gıda sektörüdür ve kendini yemek siteleriyle göstermiştir.

Bu alanda Türkiye’nin en büyük yemek sitesi 2001 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin seksen bir ilinde hizmet vermektedir ve bünyesinde dört yüz’den fazla kalifiye eleman bulundurmaktadır.  Ayrıca bu siteye bağlı olup, paket servisi yapamayan restoran ve yemek zincirlerine kurye desteği vererek, kendi alanları dışında ki bir işe yatırım yapmadan bu girişimden faydalanmalarını sağlamaktadır.

Yemek sitesi, 2004 yılında yurt dışına açılarak, yabancı bir site ile anlaşma sağlayıp Dubai’ye açılmış, ardından 2015 yılında hizmet verdiği ülke sayılarını sekiz’e çıkartmıştır. Bunun yanında 2010 yılında mobil ticarete açılarak başarısına ivme kazandırmıştır. 2013 yılında online kredi kartı uygulamasını ve onu takip eden yılda internet portalını yayına sokmuştur.

Dijital platforma gıda sektörü ile atılan bu girişimle yalnızca bir fikrim var demekle kalmamış aynı zamanda yeni girişimlerde bulunarak yakaladığı başarının devam etmesini sağlamıştır.

Sektöre girdiği yıllarda, bu girişime atılırken, bu alanda başka bir rakibinin olmaması da yemek sitesinin, sivrilmesine sebep olan başka bir etmendir. Rakipsiz bir ortamda girişimine sürekli yeni fikirler ekleyerek hızla büyümüştür.

Hızlı iş çıkarmasıyla dijital alanda oldukça büyük bir başarı sağlayan bu site milyonlarca insana hizmet vererek kolayca diledikleri yemeğe ulaşmalarını sağlamaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

X