Dijital Pazarlama Online, Geleneksel Pazarlama Offline

0 1 sene önce

Dijital pazarlama, bugün üzerinde yaşadığımız dünyada markalar için en güncel ve en önemli konulardan biri haline geldi. Neredeyse tüm dünyanın uzun süredir çevrimiçi olması, pazarlamanın da modernize olmasına neden oldu.

İyi ya da kötü olarak eleştirilebilir olsa da, bugün, insanların internette zaman geçirme sürelerinin git gide uzadığını görüyoruz. Bir süredir gelişen bu dijital modernizasyon süreci; markaları, işletmeleri, sektörleri ve pazarlamayı çarpıcı şekilde etkiledi ve daha da etkileyecek gibi görünüyor. Bu süreçte ise markaların konfor alanlarından çıkmayarak hala geleneksel pazarlama yöntemlerinin peşinden gitmesi, hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir.

Pazarlama, satış yapma sanatıdır. Satıcı olarak, alıcıyla bağlantı kurmanız ve imaj yaratmanız, dijital ortamlarda artık eskiye göre çok daha hızlı ve etkili şekilde gerçekleşir. Satış yapma sanatını icra ederken dijital bağlamlarda var olmaya ise, dijital pazarlama adı verilir.

Satışlarını ve markasının bilinirliğini yükseltmek isteyen şirketler; çeşitli arama motorları, e-posta, sosyal medya ve web siteleri gibi dijital bağlamlardan pazarlama faaliyetlerini yürütüyor.

Peki, geleneksel pazarlamayı bir kenara bırakıp dijital pazarlamaya geçmek, adınızı duyurmada neden bu kadar önem taşıyor?

Neden dijital pazarlamalısınız?
Markanızın adınızın kulaktan kulağa dolaşması ve dillerden düşmemesi için dijital pazarlama planında nelerin olduğunu bilmek gerekir. Doğru uygulandığında dijital pazarlama markanızı zirveye çıkarabilir.

Dijital pazarlamanın en avantajlı yanlarından biri, diğer yöntemlere göre daha az maliyetli oluşudur. Neredeyse tüm süreç çevrimiçi ilerlerken harcamalar neredeyse sadece bu yönde yoğunlaşır. Doğru bütçe planlaması yapıldığında, az maliyetle büyük başarılar elde edilebilir.
Geleneksel pazarlama yönteminde küçük ya da orta ölçekli sayılabilen şirketlerin, büyük şirketlerle rekabet etme olasılığı çok düşükken dijital pazarlamada doğru adımları atarak tüm markalarla yarışabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın sağladığı istatistiksel verilerle saniyeler içinde hedef kitlenizi belirleyebilir, planlarınızı kolayca kitlenize uyarlayabilirsiniz. Bunun yanında, reklamınızı kaç kişinin gördüğünü, çalışmalarınızın web site trafiğinizi veya satışlarınızın nasıl etkilendiğini analiz edebilirsiniz. Kampanyalarınızı daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.
Çevrimiçi platformlar sayesinde direkt iletişim kurarak müşterilerinizle daha iyi iletişim kurabilir, müşteri memnuniyetini iyileştirebilirsiniz. Müşterilerinizle sıkı iletişimde kalmak, onları markanıza bağlamada önemli rol oynar.

Günümüzde, büyümeyi hedefleyen şirketler dijital pazarlamanın avantajlarından faydalanır. Bu yola çıkmadan yapılması gerekenlerden ilki ise, bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmaktır. İlk adımı atmak için yeteri kadar bilgi, birikim ve tecrübe sahibi hissetmiyorsanız, uzun soluklu ve yüksek tempolu satış koşusuna çıkmadan önce dijital pazarlama uzmanlarıyla sıkı antrenmanlar yapmanızı öneririm. Pazarlamanız dijital, yolunuz açık; müşteriniz memnun, satışınız bol olsun!

Bir Cevap Yazın

X