Search
Generic filters
Exact matches only

Dijital Asistanlar Nasıl Fayda Sağlar ?

0 2 sene önce

Nedir Dijital Asistanlar

Dijital Asistanlarses asistanları veya sanal asistanlar olarakta bilinir. Sorulan soruları yanıtlamaya, anladığı dili yanıtlama ve işleme özelliğine sahip olan uygulamalardır. Her geçen gün daha fazla kullandığımız ve ihtiyaç duyduğumuz teknolojinin getirmiş olduğu yenilikler neticesinde neredeyse hepimiz Dijital Asistanları sesli mesaj yazarken, sesli arama komutu verirken ve konum servisleri ile kullanıyoruz.

 

Dijital Asistanları Günlük hayatta nerelerde kullanırız?

İnsanlar popüler olarak Dijital Asistanları akıllı telefonlarda kullanmaktadır. Akıllı telefonlarda bulunan Dijital Asistanlar sayesinde günlük işlemler yapılırken sorduğunuz soruya göre öneri dahi alabiliyorsunuz.

Örneğin;

–Yorucu bir iş veya okul maratonun ardından mental ve fiziksel olarak bitkin durumdasınız ve tatile gidip biraz kafa dinlemek, rahatlamak için konaklayacak mekan arıyorsunuz. Aradığınız yeri akıllı telefonunuzdaki dijital asistanınıza sorup çok hızlı bir yanıt alarak kolayca bulabilirsiniz. Çünkü Dijital Asistanlar ses komutlarını algılar ve algıladığı komutu yerine getirir.

 

Dijital Asistanlar hangi alanlarda nasıl fayda sağlar?

Dijital Asistanlar artık insanların arabalarından evine, evinden cep telefonuna kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanılmakta. İnsanlar Dijital Asistanları sadece soru sorup yanıt almak için kullanmamakta. Mobil cihazlar üzerinden yapılan işlemlerden farklı olarak IoT cihazlarının kontrolünde de kullanılmaktadır. Dijital Asistanlar insanlara sağladığı kolaylıkları işletmelere ve firmalara da sağlamaktadır.

 

Dijital Asistanlar ve Dijital Pazarlama

Günümüzde firmalar ve işletmeler Dijital Asistanlara yaptıkları yatırımın meyvelerini kazançlarını artırarak almaktadır. Çünkü Dijital Asistanlar müşterilerin yapmış oldukları alışverişleri analiz ederek müşterilerin alışkanlıklarını ve sahip oldukları genel bilgileri çok kısa bir zaman içerisinde öğrenerek kullanıcı etkileşimini artırmaktadır. Bilinen pazarlama kanallarında olduğu gibi Dijital Asistanlar yardımıyla müşteri kazanmanın yolu müşterilerin satın alma sürecini iyi analiz etmekten geçiyor.

 

Gelecekte Dijital Asistanlar

Her geçen gün Dijital Asistanlar hem insanlar için hemde tüm pazarlama sektörlerinde çok önemli bir hale gelmektedir. İnsanlar alışveriş alışkanlıklarını çok hızlı bir şekilde değiştirmekte daha büyük beklentiler içerisine girmektedir. Bu değişime ayak uydurmanın ve beklentileri karşılamanın büyük bir kısmını Dijital Asistanlar sağlayacağından Dijital Asistanlara olan yatırım artacaktır. Özellikle çok kanallı pazarlama olan Omnichannel Pazarlamada Dijital Asistanlar olmadan bir gelecek düşünülemez. Teknolojiye önem veren, yatırım yapan firmalar özellikle ses komutunu yerine getiren Dijital Asistanları arabalarda, bilgisayarlarda, akıllı saatlerde ve IoT teknolojisi kullanılan ürünlerde kullanarak piyasaya süreceklerdir bu sayede daha fazla müşteri çekerek kazançlarını arttıracaklardır.

 

 

Bir Cevap Yazın

X