17 Farklı Ülkeden 28 Uzman için 2021 AML Trend Öngörüleri

0 9 ay önce

2020’yi geride bırakırken, 2020’nin Kara Para Aklamayı Önleme (AML) uyumu ve mali suçlarla mücadele açısından oldukça zorlu bir yıl olduğunu görüyoruz. COVID-19 birçok sektör gibi AML uyumluluğunu da etkiledi. Virüs dünya çapındaki etkisini hala kaybetmediğinden, aynı zorluklar muhtemelen 2021’de de ortaya çıkacaktır. AML uyumluluğundaki bazı boşluklar salgın koşullarda ortaya çıktı ve suçlular bu boşlukları doldurmaya çalıştı. Bu nedenle 2021’de FATF ve Avrupa Birliği gibi düzenleyiciler bu boşlukları doldurmak için yönetmeliklerini artırabilirler.

 

Sanction Scanner olarak, 2021’de düzenleyici baskıların devam edeceğini ve hatta artacağını öngörüyoruz. Kara para aklama riski altındaki kurumların AML uyumu ile daha fazla ilgilenmesi gerektiğine inanıyoruz. Teknoloji ve yapay zekâ bu uyumluluğun sağlanmasında büyük faydalar sağlayabilir ve sonuç olarak 2021, yapay zekanın diğer yıllara göre en etkili yılı olarak adlandırılabilir. Ayrıca, 2021’de suçlular para aklamanın yeni yollarını keşfedebilirler.

 

Sonuç olarak, 2021’deki AML Trendlerinin neler olabileceğini merak ettik ve 17 farklı ülkeden 28 uzmana “2021 AML trendleri ile ilgili beklentileriniz nelerdir?” diye sorduk. Aldığımız görüşleri ise 2021 de beklenen AML Trendleri raporunda derledik.  Raporda çok farklı 2021 AML senaryoları görebilirsiniz ve bu görüşler gerçekten incelemeye değer.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayabilirsiniz;

2021 AML Trendleri

Özet Olarak Raporda Öne Çıkanlar:

  • Dolandırıcılık, 2021 için AML’deki en büyük eğilim olacak. 2021 “Dolandırıcılık Yılı” olacak ve 2021’den sonra tüm büyük bankalarda Dolandırıcılık ve AML İşlevleri, yıl sonuna kadar tek bir departmanda tamamen birleştirilecek.
  • Jeopolitik endişeler, ilave yaptırımlar ve ilgili AML faaliyeti şeklinde AML alanına sızacak.
  • ABD’deki BSA / AML uygulama eylemleri, piyasanın en iyisini bildiğine inananların yerini alarak, uyum, düzenleme ve uygulamaya inanan yeni atanan mali düzenleyiciler temelinde artacaktır.
  • Tüm süreçleri ve ürünleri dijitalleştirmek, yüksek teknoloji kaynaklarına ve uzmanlara yatırım yapmak süper hızlı, basit ve müşteri odaklı çözümler getirecektir.
  • AML sektöründeki ana zorluk, kontrol süreçlerimizi Stablecoins ile izleme operasyonları için güncellemek olacaktır.

 

Hakkımızda:

Saction Scanner, Kara Para Aklamayı Önleme çözümleri sağlayıcısıdır. Her ölçekteki işletmenin kullanabileceği uygun maliyetli AML çözümleri sunmayı hedefliyoruz. Bugün, global AML Name Screening, AML Transaction Monitoring gibi çözümlerimizle birçok ülkeye hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Ayrıca Sanction Scanner olarak, bu sektöre AML kaynaklarımızla beslemekten ve hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

 

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayabilirsiniz;

2021 AML Trendleri

 

Bir Cevap Yazın

X