Search
Generic filters
Exact matches only

Yıllık İndirilen Mobil Uygulama Sayısı 3 Yıl içinde 258 Milyar’a Ulaşacak

0
0
3 ay önce

Adil Ünal
co-founder @Tinova
adil.unal@tinova.com.tr
App Store Developer Profili

Hemen her gün yeni iş modellerinin ve yeni iş fikirlerinin ortaya çıktığı bir dönemde yaşıyoruz. Mobil cihazlarımız ile geçirdiğimiz vakit uzadıkça yeni iş modelleri de mobil uygulamalar üzerinden pazara sunuluyor. Kurumların ticari uygulamalarının yanında bireyler de kişisel mobil uygulamaları üzerinden gelir fırsatları yaratma eğiliminde.

Mobil uygulama geliştirme pazarı yavaşlama belirtileri göstermiyor. Uygulama pazarı her gün yeni uygulamalara daha doygun bir şekilde büyüyor (günde Google Play Store üzerinden ortalama 6.140 mobil uygulama yayına alınıyor) Yüksek rekabet seviyesi nedeniyle, gelir getirecek bir para kazanma modeli oluşturmak için sabır, bilgi ve yaratıcılığın gerektiğini söyleyelim. Bu konuyu başka bir yazıda ele alacağız.

Tinova olarak Mobil uygulamalar ile ilgili trendleri gözden geçirmekte ve iş fırsatlarını değerlendirmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Çok Önemli Mobil İstatistikler

Mobil uygulamaların 2020 yılına kadar 189 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor.
Apple App Store’un indirilebilecek 2,2 milyon uygulaması var.
Google Play Store’dan indirebileceğiniz 2,8 milyon uygulama var.
Y Kuşağı’nın % 21’i günde 50 kez uygulamalarını kullanıyor.
İnsanların % 49’u günde 11 kez uygulamalarını açıyor.
Tüm dijital medya kullanımının % 57’si mobil uygulamalardan geliyor.
Ortalama bir akıllı telefon sahibi her ay 30 farklı uygulama kullanıyor.
2022 yılına kadar yıllık toplam indirilen uygulama sayısının 258 milyar rakamına ulaşması bekleniyor.

Kaynak:https://www.statista.com/statistics/271644/worldwide-free-and-paid-mobile-app-store-downloads/
Mobil Uygulamalarınız için Hedef Belirleme ve Yatırım Getirisini Ölçme

Mobil uygulamanız için somut hedefler uygulayamazsanız, birçok fırsatı kaçırır ve rakiplerinizin gerisinde kalırsınız. Mobil pazarlama çabalarınızı bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyorsanız, katılımı artıran, farkındalığı artıran ve yatırım getirisini (ROI) artıran hedefler ve stratejiler tasarlayıp uygulamanız gerekmektedir.

Hedeflerin belirlenmesi ve Yatırım Getirisinin Ölçülmesi için 5 Önemli Adım:

Mobil uygulama ölçüm planınızı oluşturun – Mobil uygulamanızın birincil işlevini anlayın. Uygulamanız işinizle ilgili farkındalık yaratmak, potansiyel müşteriler oluşturmak, satış yapmak veya bir abonelik hizmeti vermek amacına hizmet edebilir.

İşlem yapılabilir metrikler oluşturma – Hedefinize uygun doğru metrikleri oluşturmalı ve düzenli olarak ölçmelisiniz. Yanıltıcı (vanity) metriklerden uzak durmalısınız. Potansiyel pazar değişikliklerine hızlı bir şekilde yanıt vermek için doğru metrikler ile performansınızı ölçmelisiniz.

Müşteri Ömür Boyu Değerini Analiz Edin – Müşteri Ömür Boyu Değeri (Customer Lifetime Value), her bir kullanıcıdan beklenen gelirinizi gösterir.

Maliyetinizi belirleyin – Uygulamayı geliştirme, sürdürme, geliştirme, güncelleme ve tanıtımına dahil olan genel maliyetlerinizi belirleyin.

Tüm kullanıcıların aynı olmadığını bilin – Farklı kullanıcılar farklı tüketim kalıpları ile davranış göstermektedir. Bu noktada müşteri personaları kullanarak kullanıcılarını segmente edebilirsiniz.

Tinova olarak buradan görüntüleyebileceğiniz mobil uygulamalarımız ile yayıncılık, eğitim ve B2B ticaret sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Eğer siz de iş fikrinizi hayata geçirmek ve mobil projenizi yayına almak istiyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşın.

 

0
X