Search
Generic filters
Exact matches only

STOKSUZ E-TİCARET “Dropshipping”

0 2 sene önce
Startup Vadisi E-ticaret Makalesi

 

 

 İlk olarak Dropshipping; İşletmelerin herhangi bir stok kaydı tutmadan bir mağaza işletmesini sağlayan oldukça etkili bir iş modelidir. Aslında, Dropshipping terimi ilk olarak Çin’de satış yapan e-ticaret firması ile geldi. Bu şirketin ortaya çıkmasıyla birlikte, Çin’deki çoğu şirket, şirketin web sitesinde network marketing adı altında satış yapmaya başladı. Girişimciler ilk olarak 2006 yılında Çin’de kurulan bu şirketi satışlarını artırmak için kullandılar. Kısa bir süre sonra firma ilgi çekince firmanın satışları arttı ve Dropshipping önem kazanmaya başladı.

Peki nasıl yapılır bu Dropshipping?

 Günümüzde maliyetsiz olarak gözükmesinin yanı zahmetsiz değildir. Profesyonel e-ticaret siteniz hazır olduktan sonra tedarik firmalarının adlandırdığı XML etiketi yani, ürün stok dosyası ile sitenize ürün ekleme işlemi kullanılmaktadır.

XML etiketi ile sipariş yöntemi şu şekilde yapılmaktadır:

  • Sipariş gelen ürün ve özellikleri tedarik firmasına iletilmektedir,
  • Satıcı ürün ödemesini tedarikçi firmaya yapmaktadır,
  • Ürünün faturası hazırlanır ve tedarikçi firmaya iletilir,
  • Tedarikçi firma ürün ve faturasını müşteriye gönderilir,
  • Ve müşteri ürün ve hizmet aldığında sipariş gerçekleşmektedir.

 Bu kısımda tedarikçinin görevi; Ürünlerin ortaya çıkarılması, stok kayıtlarının tutulması, satılan ürünün perakendeci adına müşteriye gönderilmesi, hatalı ürünlerin değiştirilmesi ve gerektiğinde ürün stoklarının yenilenmesi çalışmasıdır. Tedarikçinin bir diğer görevi de, ürünün satılmaması durumunda tutulacak stok miktarına göre ürünleri toptan satış fiyatından ihraç edecek durumunu göz önünde bulundurmaktır.

Bu iş modelinde perakendeci bölümü olarak tedarikçiniz aracılığı ile markanıza uygun tedarikçinin ürünlerini web sitenizde seçmek, dağıtmak ve pazarlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Ayrıca, müşteri sorunlarına doğru çözümler üretmekte sizin sorumluluğunuzdadır.

Dropshipping iş modelinin son aşamasında müşterinin ürünleri perakendeciden yani sizden satın aldığı belirtilir. Bu nedenle, süreçle ilgili herhangi bir sorun olması durumunda sizinle iletişime geçilecektir.

 

 Aslında, Dropshipping düşük riskli bir iş modelidir. Ürün maliyetleri düşük olduğu için daha önce satın aldığınız ürünleri müşteriye satmak için ödediğiniz için bir avantaj durumu söz konusudur. Ek olarak dropshipping; Ürün geliştirme, ürün envanter kaydı ve ürün saklama ile uğraşmadan, ürünlerin paketlenmesinden ve nakliyesinden kaçınarak akşam veya hafta sonlarını ayırarak işinizi kurarak girişimcilik dünyasına adım atmak mümkün olacaktır. Ancak satışa başlarken bu işe günde belirli bir zaman ayırmanız gerçeğini de göz önünde bulundurmalısınız. Neyse ki, sipariş işiniz otomatikleştirilebilir, böylece işinizi tek bir tuş ile kolayca yapabilirsiniz.

 Sonuç olarak, Dropshipping iş modelinin size sunacağı fırsatlar sonsuzdur ve önemli olan ilk adımı atıp başlamaktır.

Bir Cevap Yazın

X