Satış Arttırma Stratejisi ile İçerik Pazarlama Yöntemleri

0 2 sene önce

Satış Arttırma Stratejisi ile İçerik Pazarlama Yöntemleri,

İçerik pazarlama hakkında bilmeniz gereken 6 şey |pazarlama 3.0

Öncelikle E-Ticarette kullanılan Pazarlama Stratejilerinden, İçerik pazarlama kısmı özellikle Hedef kitleye göre Müşteri ilişkilerini Sürdürülebilir kılarken yeni kitlelere de ulaşmayı hedeflemektedir.

Müşteri tarafında olanlara baktığımızda;

 • Ürün seçenekleri,
 • Ürünleri karşılaştırma imkanının varlığı,
 • İndirim aktivasyon kodları ,
 • Ürün kalitesi,
 • Kaliteye göre uygun fiyat biçilmesi,
 • Tüketicileri ürüne itmek için önemli bir strateji ortaya çıkarmaktadır.

Böylelikleri müşteri, seçtiği ürünlerin arasında ilk sıraya koyacağı ürünleri kolayca seçme imkanı bulmaktadır. Fakat E-Ticaret’te rekabet oldukça artış gösterdiği için müşteri için ürünlerin çeşitliliği ve ürünlere kolay ulaşabilmek ve bahsettiğimiz seçenekler tüketici pazarlama fırsatı oluşturmaktadır

Peki E-Ticaret sitelerinin Satışlarını arttırma yöntemleri nelerdir ?

 1. Geçiş İçerikleri

Bu tür içerikler genellikle müşteri algısını ortaya çıkarmakta ürün ve hizmet farkındalığı oluşturarak tüketicilerin ilgisini çekmeyi amaçlar bu şekilde içerik  kapsamlı ürünler ve ürün özellikleri, önemli hale gelmektedir.

 1. Etkileşimli İçerik

Etkileşimli içerikler genellikle kullanıcı deneyimlerin anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin, müşteri ilgisini çeken içeriğe sahip ürünlerin varlığı sonucu, müşterinin satın alma işlemini başlatmasıdır. Burada müşteri geri bildirimleri ve müşteriye atılan e-mail’lerin müşterisel geri dönüşü sağlanması durumunda etkileşimli içerik pazarlama sağlanmış olur.

 1. İlişki Kurmalı İçerikler

Bu içerik türünde önemli olan hedef kitlenin belirlenmesi ve hedef kitleye göre ürün özelliklerinin sağlanmasıdır. Böylelikle ürünler ilgi çeker ve güven sağlanmış olur. Tüketici satın almaları ve müşteri sadakati bu durumda önemli bir yerdedir.

 

İçerik Pazarlaması ve Örnekleri | Pazarlama Türkiye

Üstte sıralanmış İçerikler Gelişmeye açık fark ortaya çıkarmışlardır. Fakat Eksikleri de bilmek gerekir ki yeterince ayırt edilsin.

 1. Siteye Uyumlu Editör Açısından Zayıf İçerikler

Genellikle E-Ticaret site içerikleri, üzerinde çalışılmadan veya etkileşimi fazla yerlerde kullanılmamaktadır.

Markaların satışta bulunduğu E-Ticaret’te  perakende siteleri, faydalı ve uygun içerikler üretilmesi için birçok içerik fırsatı sunmaktadırlar.

Marka sahibi ürünler, hizmetler ve içeriklerden nasıl faydalanabildiği hususunda önemli yöntemler  ve bunun için mevcut kılavuzlar ortaya çıkmaktadır, buna rağmen bir çok marka bu fırsattan mahrum kalmışlardır.

 1. Yayınlama Sıklığı

Eğer içerik pazarlama çalışması yapmak istiyorsanız yaptığın işte düzenli içerikler üretme ve yaptığınız çalışmada sadakat göstermeniz gerekmektedir. Çünkü, pek çok internet siteleri , örneğin bir blog sitesi açtıkları zaman, ilk 3 ay düzenli içerik üretip sonradan bu işi zaman kaybı olarak görüp istikamette olamamışlardır.

 1. SEO Eksikliği

İçerik pazarlama stratejilerinde en meşhur kullanılması gereken SEO hedefleri olmalıdır. İçerik pazarlaması büyük bir rekabet amacı ortaya çıkarmış bir yapı olduğunda SEO kullanarak müşteriyi analiz etme ve elde tutma önemli bir yer tutmaktadır.

Bu avantajın ortaya çıkardığı durum ise, perakendecilere ürün ve hizmetleri için sıralama sonuçlarını iyileştirme fırsatı sunmaktadır. Fakat pek çok E-Ticaret siteleri SEO’yu yeterince kullanamamış bu konuda eksik kalmışlardır. Pek çok E-Ticaret sitesi içerikleri, başlıkları ve site içi özellikleri açısından web sitelerinde başarılı bir SEO çalışması yapmamakla bu düşünceyi tasdik etmiştir.

Sonuç olarak, 

E-ticaret sitelerinde içerik pazarlaması geniş kapsamlı olsa da pazarlama için nasıl kullanılabileceği konusunda genel durumlara ve yöntemlere değinmiş olduk. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kapsamlı bir strateji oluşturmak ve hedef kitlenin anlaşılmasıyla içerik üretmektir. Bu, birçok potansiyel fırsatın oraya çıkması ve imkanlardan mahrum kalınmaması anlamına geliyor. 

Ayrıca, bazı markalar etkili ve bilgi veren içerikler üretmelerine rağmen SEO fırsatlarından yeterince istifade edemiyor ya da içerikleri için satışlarını artırabilecekleri ve tüketicilere yardımcı olacak şekilde kullanmayı ellerinin tersiyle itmektedirler.

İçerik üretmek istiyorsanız, hedeflerinizi gözden geçirmeniz etkin bir iş takibi yapmak , işinize sadakat göstermek  ve planlarınızı bu yönde geliştirmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

X