Röportaj: Beykent Üniversitesi Lojistik Kulübü

0 1 sene önce

Merhabalar,

Röportaja başlamadan önce kendimi tanıtayım. Ben Gizem Türelik Beykent Üniversitesi Lojistik Kulübü’nün bu seneki başkanlık görevini yürütmekteyim. Beykent Üniversitesi Lojistik bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Mercedes Benz Türk’te Satış Operasyon bölümünde uzun dönem staj yapmaktayım.

Soru 1: Kulübünüzün ana faaliyetleri ve kuruluş amacı nedir?

Kulübümüzün amacı lojistik bölümünü tanıtmak ve lojistik bölümü öğrencileri ile işletmeler arasında köprü görevi görerek hem staj hem iş olanağı sağlamak, bunun yanı sıra lojistik sektöründeki birçok değerli kuruluş veya işletmelerle bölümümüz ve diğer bölümlerdeki arkadaşlara lojistik bölümü hakkında farkındalık kazandırmayı hedefliyoruz. Ana faaliyet olarak kulüp üyelerimizi saha gezileri veya seminerler düzenleyerek üyelerimize mesleği hem teorik hem de sahada göstermek gibi faaliyetlerimiz mevcuttur.

Soru 2: Bugüne kadar yaptığınız etkinlikler ve projeler nelerdir?

Bugüne kadar yaptığımız etkinlikler:

  • Mercedes Benz Otobüs fabrikası saha ziyareti
  • Sağlık Logistics Depo saha ziyareti
  • Abdi İbrahim İlaç Fabrikası İnsan Kaynakları Tarafından verilen Mülakat dersleri

Soru 3: Öğrenciler mezun olduktan sonra, iş hayatına yönelik faaliyetleri nelerdir?

Üyelerimizin iş hayatına kolay şekilde atılması adına mülakat seminerleri ve lojistik alanında sertifika programları düzenleyerek üyelerimizin daha bilinçli bir şekilde iş hayatına atılmalarını amaçlamaktayız. Böylelikle üyelerimiz bilinçli ve özgüvenli bir şekilde iş hayatına atılacaklardır. Bunların yanı sıra okulumuzun anlaşmalı olduğu firmalara hem staj hem de iş imkânı anlamında yönlendirmekteyiz.

Soru 4: Kulübünüz staj imkânları sağlıyor mu?

Üyelerimize ve bölümümüzde bulunan arkadaşların için staj imkânları tabii ki sağlıyoruz. Önceki soruda da bahsettiğim gibi birçok işletme ile anlaşmalar, protokol imzalanarak imkân sunuyoruz. Örneğin: Borusan Otomotiv, Mercedes Benz Türk, Netlog Logistics, Sağlık Logistics firmaları ile protokollerimiz mevcuttur. Ben de dâhil olmak üzere bu protokol kapsamında staj gören birçok üyemiz ve öğrencilerimiz mevcuttur.

Soru 5: Ne tür işbirlikleri yapıyorsunuz?

Firmalar ile yaptığımız veya yapacağımız işbirlikleri staj, seminer, sertifika, saha gezileri olacak şekilde ayarlanacaktır.

Soru 6: Kulübünüzün adının geçtiği meslekteki trendler nedir?

Lojistik mesleği dışardan bakıldığı zaman sadece işin taşıma boyutu gibi görünse de aslında sadece nakliye kısmını kapsamamaktadır. Ürünün veya hizmetin üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar hatta geri dönüşümünü kapsayan zincirlerin tümüdür. Günümüz rekabet şartlarında teknolojinin gelişmesi ile birlikte lojistik mesleğinde e-ticaret, araçların giderek daha fazla teknolojik donanımlara sahip olması, depo faaliyetlerindeki hata en aza indirilmesi amacıyla yapılan teknolojik gelişmeler, tüm süreç boyunca kullanılan yazılımların güncellenip iyileştirme yapılması trendler arasında olan çalışmalardır.

Soru 7: Mesleğinizle ilgili pratik kazandırma adına neler yapıyorsunuz?

Pratik kazandırmak adına uygulama dersleri ile teorik olarak öğrendiğimiz bilgileri aynı zamanda uygulayarak öğrenmiş oluyoruz. Bunun yanı sıra staj yaparken öğrenmiş olduğumuz bilgileri gerçek hayatta da uygulayarak pratik etmiş oluyoruz.

Soru 8: Saha ziyaretleri yapıyor musunuz?            

Evet. Geçen sene 2 tane saha ziyareti gerçekleştirdik. Birincisi Mercedes Benz Türk Otobüs Fabrikasına gittik. Orada kulüp üyelerimiz ile birlikte araçların üretim ve tırlara nasıl yükleme yapıldığı, depo süreçlerinin, belge süreçlerinin nasıl işlendiği konusunda bilgi sahibi olduk. İkinci ziyaretimiz Sağlık Logistics’in Deposuydu. Bu depoda ürünlerin nasıl hangi sırayla neye göre sıralandığını görmüş olduk. Depo süreçlerini etraflıca gözlemleme fırsatı bulduk. İki saha gezisi de bizler için unutulmaz deneyimlerdi. Gayet keyifli bir süreç geçirdik.

 

Bir Cevap Yazın

X