Search
Generic filters
Exact matches only

İstanbul Üniversitesi Siyasal İşletme Kulübü Röportajı

0
0
3 ay önce

Kulübünüzün ana faaliyetleri ve kuruluş amacı nedir?
Siyasal İşletme Kulübü 2008 yılında kurulmuş olup amaçları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri başta olmak üzere tüm üniversite öğrencilerine, işbirliği içinde, kendi ilgi alanlarında gelişim şansı vermek, bilgi ve deneyimlerini artırmak; özel (sanayi, hizmetler) sektörün ve Kamu kesiminin yapısını, işleyiş şartlarını; yönetim, organizasyon ve diğer işletme fonksiyonları hakkındaki her türlü sorunlarını öğrenmeye çalışmak ve bunları teorik ve pratik yöntemlerle, çeşitli düzeylerde çözümlemeye çalışmak amacıyla ortak çalışmalar yapmak; üyelerini çalışma hayatına hazırlayacak eğitim, panel, konferans vb. gibi aktiviteleri organize etmek; Üyelerinin girişimcilik fikirlerini değerlendirip projeler hazırlamak ve bu çalışmalar sırasında üyelerin işbirliği, katılım ve paylaşma gibi becerilerini ve girişimcilik ruhlarını geliştirmek; eğitim kurumları, mesleki kurumlar ve sanayi kuruluşları ile ilişki kurarak, bu kurumlardaki uzman kişilerin ve genç girişimcilerin bilgi birikimlerinden tüm üyelerini yararlandırmak sayılabilir. Kulübümüzün kuruluş amaçları aslında ana faaliyetlerimiz hakkında fikir de vermektedir.

Bugüne kadar yaptığınız etkinlikler ve projeler nelerdir?
Siyasal İşletme Kulübü kurulduğu yıldan bu yana birçok faaliyet yürütmüştür. Bunlardan en bilineni Siyasallı Olmak ve Beyazıt Yönetim Zirvesidir. Siyasallı olmak 2011 yılından beri düzenlediğimiz, fakültemizden mezun bakanlarımızı, milletvekillerimizi, akademisyenlerimizi ve özel sektörden birçok değerli ismimizi konuk ettiğimiz etkinliğimizdir. Beyazıt Yönetim Zirvesi ise alanında devleşmiş firmaların üst düzey yöneticilerini konuşmacı olarak ağırladığımız etkinliğimizdir. Bu iki etkinlik dışında kulübümüz faaliyet yılı içerisinde birçok konferans, fabrika ve şirket gezisi, tanışma toplantıları-yemekleri, start-up merkezi ziyaretleri, bürokratik geziler (Ankara gezisi gibi), yaşam koçları ile interaktif programlar ve daha birçok etkinlik düzenlemektedir. “Geleceğimizi hep birlikte oluşturalım!” soğanıyla yola çıkan Siyasal İşletme Kulübü, kariyer kulüpleri arasında öncü olma yolunda faaliyetlerini her yıl genişletmeye ve her yıl daha fazla insanın hayatına dokunmaya devam etmektedir.

Öğrenciler mezun olduktan sonra, iş hayatına yönelik faaliyetleri nelerdir?
Siyasal İşletme Kulübünün direkt mezun olan öğrencilerin iş hayatına ilişkin bir faaliyeti bulunmamasına karşın, sağladığı network imkanı ile aktif kulüp üyeleri başta olmak üzere faaliyetlerimize katılan herkese yeni fırsatlar elde etme konusunda fayda sağlamaktadır.

Kulübünüz staj imkanları sağlıyor mu?
Siyasal İşletme Kulübü olarak yürüttüğümüz faaliyetler sonucunda iletişime geçtiğimiz kamu ya da özel sektör büyüklerinden öğrencilerimiz için staj imkanı talep etmekteyiz. Taleplerimize olumlu geri dönüş aldığımızda ise bunu tüm öğrenci arkadaşlarımızla paylaşmaktayız.

Ne tür işbirlikleri yapıyorsunuz?
Siyasal İşletme Kulübü olarak öğrencilerimize fayda sağlayacak her türlü işbirliği yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Başlıca İşbirlerimiz arasında staj imkanları, dil okulları ve diğer eğitim kurumları ile indirim anlaşmaları ya da ücretsiz çekilişler sayılabilir.

Kulübünüzün adının geçtiği meslekteki trendler nedir?
Biz kulübümüzü “Siyasal İşletme Kulübü” olarak pazarlıyoruz fakat aslında kulübümüzün tam adı “İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Kulübü”. Aslında kulübümüzün adı başlı başına bir mesleki trend diyebiliriz 🙂

Mesleğinizle ilgili pratik kazandırma adına neler yapıyorsunuz?
Siyasallı Olmak ve Beyazıt Yönetim Zirvesi gibi etkinliklerde öğrenci arkadaşlarımıza liderlik, organizasyon, yönetme, pazarlama gibi alanlarda tecrübe kazandırıyoruz. Bunlara ek olarak bu yıl iş mülakatı simülasyonu ve vaka çalışmaları ile etkinlik gamımızı genişletmeyi planlıyoruz.

Saha ziyaretleri yapıyor musunuz?
İlk soruda da belirttiğimiz gibi fabrika ve işyeri gezileri yapmakta ve öğrendiğimiz teorik verileri pratikte gözlemlemekteyiz.

0
X