Search
Generic filters
Exact matches only

Gelecek: Sosyal Medya Trendleri

0 4 sene önce

GELECEK: SOSYAL MEDYA TRENDLERİ

                       

Gelecekteki sosyal medya trendlerini günümüz ve gelecek olarak ele alırken 5 alt başlık altında değerlendirmek istiyorum:

 • Sosyal Medyanın Yükselişi
 • “Influencer” Etkisi
 • Kontrol Etme İsteği
 • Yapay Zekanın Demokratikleşmesi
 • İçerik Tüketimi

       Sosyal Medyanın Yükselişi

Tüketicilerin daha sorunsuz ve kolay bir satın alma yolculuğu talep etmesiyle, markalar da sosyal ağlar tarafından geliştirilen yeni ticari yöntemleri keşfetti. Başlıcalarının tüm dünyada kullanılan en popüler sosyal medya uygulamaları olduğunu biliyoruz. Sonuç olarak, sosyal medya sadece ilham olmaktan veya bir mağaza deneyimi için eğitim kanalı olmaktan çıkmış durumda.

Günümüzde sosyal medya kullanıcıların yüzde 60’ı alışveriş yaparken dijital içerikten etkileniyor. Yüzde 55’i bir ürünü sosyal medyada keşfederek satın alma işlemini gerçekleştirirken satış yapmak için sosyal medya kullanan kullanıcılar ise toplamın yüzde 40’ını oluşturmaktadır.

Yukarıdaki verilere bakıldığında kullanıcıların büyük çoğunluğu iletişimin yanında aktif olarak online alışveriş için de sosyal mecraları tercih ediyor.

Facebook, Instagram, Snapchat , Pinterest, TikTok, WeChat gibi kullanıcı sayıları; ülkeleri, milyonları aşmış sosyal medya uygulamaları kendi bünyelerine satış platformlarını ekleyerek, marka işbirlikleri, bireysel alışveriş hesapları, hashtag çalışmaları, reklam gelirlerinden faydalanma gibi birçok aktif gelir kaynağı oluşturuyor. Böylece tek bir uygulamayla ihtiyacımız olandan fazlasına ulaşma fırsatı buluyoruz.

          Peki gelecekte, trend uygulamaların son durumları nasıl olacak?

 • Satış rakamları daha izlenebilir ve şeffaf hale geldikçe, influencer satış ortaklığı pazarlamasında sosyal olarak bir patlama olacaktır.
 • Artırılmış gerçeklik ve kamera algılama teknolojilerindeki iyileştirmeler desteklenerek, ilham ve satın alma arasındaki mesafe, satın alma hunisine giden yolu kısaltmaya devam edecek. Gördüğümüz her şey, dünyanın neresinde olursak olalım, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı alışveriş yapılabilecek konuma getirilecektir.
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama, sosyal medya platformları; önceki satın alımları takip ettikçe ve mükemmel eşleşme önerilerini sundukça uygulamalar daha kişisel hale gelecek.

                “Influencer” Etkisi

Verimlilik Platosu’na ulaşmak için markaların hem influencerlar hem de onların takipçileriyle net bir değer alışverişi sağlamak için tanınırlığı yüksek kişilerle birlikte çalışması gerekir.

2020 yılına kadar influencer pazarlama endüstrisinin tahmini büyüklüğü 10 milyar Amerikan dolarıdır ve influencer pazarlama sektörü, 2018 yılında en hızlı büyüyen çevrimiçi müşteri kazanımı kanalı olmuşturapılan araştırmalara göre 18-34 yaş arası tüketicilerin yüzde 61’i karar verme süreçlerinde influencerlardan etkilenmekte. Pek çok markanın sosyal medyanın gücünün farkına vardığı için artık aracı olarak influencerları kullanmaya başladıklarını biliyoruz.

           Öyleyse önümüzdeki yıllarda “Influencer”lar hala sosyal medya uygulamaları için güçlü birer aracı olarak kalacak mı?

 • Markalar, daha küçük etkenlerle daha uzun vadeli ortaklıklar kuracak ve böylece takip edilebilirlikleri artacaktır.
 • Yapay zeka teknolojisindeki ilerlemeler, markaların hikaye anlatımı yoluyla influencerların tuhaf ve harika dünyasını kucaklamasına izin verecektir.
 • Instagram, influencer pazarlaması için tercih edilen bir platform olarak kalmaya devam ederken, TikTok gibi platformlar, platformu ve etkileyicilerini kullanarak daha fazla marka ile yaygınlaşacaklar.
 • Tüm mecralardaki video formları (Live, IGTV, YouTube, vb.) büyümeye devam ederken, podcast gibi ses özellikli içerikler güçlü ortamlar haline gelecek.

       Kontrol Etme İsteği

Veri gizliliği endişeleri, dezenformasyonla mücadele ve artan zihinsel sağlık bilinci, kullanıcıların sosyal medya kullanımlarını daha da kontrol altına alma isteğine yol açtı. Tüketiciler hesaplarını kilitlemeye ve yeni kapalı toplulukları keşfetmeye başladılar.

 • Gizlilikle ilgili kaygıların ortasında, sosyal medya hedeflemesi daha az kişiselleştirilecek ve envanter için daha fazla rekabet olacağından gösterim başına maliyetler artacaktır.
 • Şeffaflık ve kaynak, markalı iletişimin temel bileşenleri haline gelecektir.
 • Tüketiciler verilerinin doğrudan kontrol edilmesini talep etmeye başlayacak, kendi dijital yaşamlarının bekçileri haline gelecek, böylece kişisel algoritmalarını nasıl belirlediklerine göre içerik kurmak için kendi dijital ekosistemlerini tasarlamaya ve kontrol etmeye başlayabilecekler.

          Yapay Zekanın Demokratikleşmesi

Yapay zeka en iyi nasıl kullanılır?’ hızla iş için kilit bir soru haline geliyor, bu nedenle pazarlama departmanı ve ajanslar üzerinde büyük bir etkisi olması şaşırtıcı değil.

Yapay zekanın en heyecan verici alanlarından biri, insanlığın yaratıcılığını güçlendirmek için nasıl kullanılabileceğidir. AI zaten sohbet botları aracılığıyla müşteri deneyimini güçlendirmek için kullanılıyor, ancak video ve kopya oluşturma gibi diğer alanlarda da hızla genişlemekte.

AI, büyük bir olumlu etki yapma potansiyeline sahip olsa da, yanlış kullanımıyla ilgili ciddi endişeler barındırır. Markalar ve ajanslar, tüketiciler arasında daha fazla güvensizlik ve hayal kırıklığı yaratmamak için AI kullanırken çok dikkatli davranmak zorunda kalacaklar.

Yapay zekanın, 2020 sonuna kadar sosyal medyadaki markaların % 80 gibi büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılması ve 2 katı büyüme göstererek 2.1 milyar dolar genişlemesi öngörülüyor.

 

                 Peki yapay zekanın süreç sonundaki değişimi ne şekilde olacak?

 • Kuruluşlar, yapay zeka ile insan işbirliğinin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak için yeni, sistematik yaklaşımlara ihtiyaç duyacaktır. İnsanların, yakında makinelerle nasıl çalışacaklarını ve onlarla nasıl daha iyi iletişim kuracaklarını öğrenmeleri gerekecek.
 • Büyük veriler, markalar için daha önce anlaşılamayacak öngörülerin kilidini açacaktır; bu da, markaların tüketicilerin gerçekte istedikleri şey ile aradıkları şey arasındaki boşluğu daraltabilecekleri anlamına gelir.
 • Yapay zeka, özellikle birden çok dil söz konusuysa, yinelemeli reklam ögeleri için bir kaynak haline gelecektir.

                     İçerik Tüketimi

Günümüzde insanlar hiç olmadığı kadar fazla içerik tüketiyor. Günde sadece sosyal medyada 142 dakikadan fazla zaman harcıyoruz. İnsanların içerik tüketimi artmaya devam ettikçe, yaşamları boyunca içerikle etkileşim kurmanın yeni yollarını bulmaya çalışacaklar.

 

 

                   Gelecekteki içerik trendleri neler olacak?

 • Markalar, ses odaklı içerik anlatılarını keşfettikçe, ses ve ses pazarlama karmasının giderek daha önemli bir parçası haline gelecekler.
 • Sürükleyici, ilham veren içerikler, markaların etkileşimini artırarak kullanıcı-marka arasında yakınlığın oluşmasına olanak tanır. Etkileşimin artmasıyla da daha kişiselleştirilmiş içerik deneyimlerinin kilidi açılacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

X