Search
Generic filters
Exact matches only

Fongogo Ventures, Kitle Fonlaması ile Girişim Sermayesi Yatırımlarını Bir Araya Getiriyor

0 8 ay önce

Türkiye’nin öncü kitle fonlama platformu Fongogo, 2013’den bugüne yürüttüğü “ödül & bağış bazlı” kitle fonlama hizmetlerine 2022 yılında aldığı lisans ile “paya dayalı” kitle fonlama hizmetini eklemişti. Yakın bir zaman önce sektörün girişimci ve yatırımcı etkileşim platformu olan StartupMarket’ı satın alarak faaliyetlerini genişleten platform şimdi ise “Fongogo Ventures” ile girişim/yatırım ekosisteminin yeni bir dikeyinde de faaliyetlerine başlıyor. 

İhtiyaç duyulan sermayenin kitlelerin desteğiyle bir araya getirilmesine aracılık eden Türkiye’nin öncü kitle fonlama platformu Fongogo’nun yeni nesil Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Fongogo Ventures, kitle fonlaması ile girişim sermayesi yatırımlarını bir sepette birleştiriyor. Fongogo ve Foneria Portföy Yönetim Şirketi işbirliği ile kurulan Fongogo Ventures aynı zamanda Fongogo’nun halihazırda aktif olduğu dikeyler göz önünde bulundurulduğunda hibrit bir yapıyla kaynak arayışında olan girişimlere sermaye ile birlikte kitlenin ortak yatırımlarıyla satış potansiyellerini daha hızlı yükseltme olanağı sağlıyor.

3 yıl içinde 50 yatırım planlayan Fongogo Ventures, Fongogo öncelikli olmak üzere, kitle fonlama platformlarında yatırım arayışında olan ‘teknoloji’ ve ‘üretim’ girişimlerine yatırım yapmayı hedefliyor. Yatırımcı açısından kitle fonlamanın temel prensibi olan “portföy çeşitlendirme” mantığına paralel şekilde konvansiyonel girişim sermayesi fonlarından daha fazla girişime yatırım yaparak yatırım portföyünü çeşitlendirmeyi ve bu sayede riski bir çok farklı yatırıma bölerek minimize etmeyi hedefliyor. Fongogo Ventures, çekirdek ile Seri A turları arasındaki yatırımlara odaklanıyor ve kitle fonlamaya açılan yatırımlarda ‘lider yatırımcı’ rolünü, kitle fonlama dışındaki yatırımlarda ise bir lider yatırımcının yatırımı yönlendirdiği yatırım turuna katılarak ‘ortak yatırım’ stratejisini benimsiyor.

Fongogo Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çebi, şöyle konuştu:

“Ekosistemimizde uzun zamandır faaliyet gösteren platformumuz her gün yeni bir ürünle portföyünü genişletmeye devam ediyor. Paya dayalı kitle fonlama, StartupMarket satın alımı ve son olarak Fongogo Ventures GSYFmiz ile girişimlerin tüm finansman ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve aynı zamanda görünürlük kazanabilecekleri kapsayıcı bir platform olmayı hedefliyoruz. Yatırımcılara ise birçok farklı yatırım fırsatını inceleyebilecekleri ve aralarından risk iştahlarına en uygununu seçebilecekleri bir mecra yaratmak istiyoruz. Finansmanın dijitalleşmesi ve tabana yayılması için tüm çabalarımız devam ediyor. Fongogo’nun deneyimli ekibi, Foneria’nın GSYF yönetiminde profesyonelleşmiş kadrosu ve fonumuzun sektör duayenlerinden oluşan yatırım komitesi ve danışma kurulu ile kaynağı katma değeri yüksek ve sürdürülebilir girişimlere aktarmayı hedefliyoruz. Ülkemizden birçok başarı hikayesi çıkmasına vesile olarak ekonomimize katma değer, yatırımcılarımıza ise yüksek getiri sağlamak niyetindeyiz.”

Fongogo Ventures Yatırım Komitesi Üyesi Mehmet Çelikol, “Fongogo Ventures, teknoloji girişimlerine yatırım sektöründe pek çok doğru parçanın buluştuğu tam bir çözüm. Yatırım yapılacak girişimlerin seçimindeki özgün ve analitik değerlendirme modeli en büyük farkı olacaktır. Fongogo Ventures’ın yatırımcılara yüksek getiri sağlayacağını öngörüyorum” dedi.

Foneria Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Arif İsfendiyaroğlu “Foneria Portföy olarak, Fongogo Kitle Fonlama Platformu ile birlikte kurduğumuz Fongogo Ventures ile, girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmayı ve ölçeklenebilirliği yüksek girişimlere yatırım yaparak bu girişimlerin büyüme ve gelişim süreçlerinde yanlarında olmayı hedefliyoruz. Fongogo Ventures bu yoldaki önemli kilometre taşlarından biridir.” dedi.

Bir Cevap Yazın

X