E-Ticaret’te IOT (Nesnelerin İnterneti) Gücü

0 2 sene önce

E-Ticate’de IOT (Nesnelerin İnterneti) Gücü, İnternetin benimsenmesiyle çevrimiçi müşteriler artıyor ve e- ticaret pazarı büyüyor. 

E- ticaret sektörü önemli bir dijital dönüşümün içerisinde. Tüketicilerin yaşam tarzı değiştikçe çevrimiçi alışverişin tercih edilebilirliği artıyor ve şirketlerin rekabet avantajı kazanabileceği spesifik kanallar önem kazanıyor. 

Durum böyle olunca şirketler en büyük rekabet kanalı olan teknolojinin hızına yetişmeye çalışıyorlar. 

Teknoloji hepimizin bildiği gibi son sürat giden bir araç, onun hızına yetişerek yeni stratejileri ona bağlı olarak geliştirmek şirketlerin hayatta kalması açısından önem arz ediyor. 

Bildiğiniz gibi uzun süredir en dikkat çeken teknolojilerden biri de,

 ’’Nesnelerin İnterneti (IOT)’’ 

Peki neden bu kadar dikkat çekiyor? 

Nesnelerin interneti veya IOT, birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler veya benzersiz tanımlayıcılar (UID’ler) ile sağlanan insanlara ve insandan ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade eder. 

IOT kelime anlamıyla akıllı nesnelerin birbirleri ile iletişime geçmesi, haberleşmesidirEvimizdeki küçük ev aletlerinden akıllı şehir projelerine kadar uzanan bir serüven. 

IOT E-TİCARETİ NASIL DEĞİŞTİRECEK? 

  • ENVANTER YÖNETİMİ 

Envanter yönetimi e-ticaretin zorlu kanallarından biridir. Başarılı bir çevrimiçi mağaza işletmek istiyorsanız ürün stoğunuzun güncel kalması çok önemlidir. Bu anlamda başta RFID teknolojisine dayalı IOT sensörlerinin kullanımını artacaktır. RFID sensörlü akıllı raflar gerçek zamanlı envanter takibi yaparak bilgi toplar ve bu teknolojinin kullanımı hataları minimize ederek operasyonları hızlandırır. 

  • TEDARİK ZİNCİRİ TAKİBİ 

Ürünlerin tedarik zinciri süreçlerinde takip edilmesi hataları minimize etmek açısından önemlidir. Bu anlamda RFID etiketlerinin ve IOT sensörlerinin kullanımı takibi kolaylaştırır. Hem zamandan hem iş gücünden tasarruf sağlarken aynı zamanda operasyonel süreçleri hızlandırır. 

  • DRONE TESLİMATLARI 

Uygulanması planlanan IOT tabanlı uygulamalardan biri de drone teslimatları, bildiğiniz gibi yurt dışında çeşitli e-ticaret firmaları tarafından denenmiş ve başarı sağlamış bir uygulama bir yandan zaman tasarrufu sağlarken bir yandan da taşıma maliyetlerini düşürüyor. 

 IOT E-TİCARET ŞİRKETLERİNE NE SAĞLAYACAK? 

  • İş gücünden tasarruf 
  • Aynı gün teslimatlarda hız 
  • Daha yüksek operasyon güvenliği 
  • Mükemmel alışveriş deneyimi  
  • Ve en önemlisi müşterilerine daha yakın olmalarını ve onların istek ve ihtiyaçlarına çok daha hızlı yanıt vermelerini sağlayacak.  

Daha fazla nesne akıllı özellikler kazandıkça daha fazla veri toplanacak ve bu sayede tüketici deneyimi iyileştirilebilecek. IOT’nin e-ticaret sektörüne tamamen nüfuz etmesi ile pazarda gelir artışı görülecek ve hatasız operasyonların gerçekleştirilme olasılığı yükselecek bu anlamda e-ticaret şirketlerinin IOT yatırımlarını hızlandırmaları yararlarına olacaktır. 

Bir Cevap Yazın

X