E-Ticaret’te Dijital Pazarlama Stratejileri

0 1 sene önce

E-ticaret alanındaki girişimcilerin ilk amaçları;

  • Müşteriyle iletişim kurmak,
  • Site trafiği oluşturmak,
  • Satışı ve kârı artırmaktır.

Bu amaçları doğrultusunda uygulanabilecek birçok farklı pazarlama stratejisi vardır. Bunların birçoğu zaman içinde denenmiş ve başarısı kanıtlanmış yöntemlerdir.

Eğer siz de e-ticaret işinizi oluşturmayı veya büyütmeyi hedefliyorsanız kesinlikle bu stratejilerden uygulayabileceğinizi düşündüklerinizi düzenli olarak faaliyete geçireceksiniz demektir.

Yazının devamında, en vurucu dijital pazarlama stratejilerini ve amacınıza giden yoldaki önemli ipuçlarını size sunuyorum.

E-Ticarette Dijital Pazarlarken Nelere Dikkat Etmeli?

  1. Kendinize en uygun ve minimum bütçeyle maksimum yarar sağlama, bütçeyi en verimli şekilde kullanma ve sonuçları hızlı bir şekilde analiz edilip, analiz edebilme gibi avantajlar sunuyor. Tıklama başına ödemeli olan reklamlardan verim ve iyi performans alabilmek için, uzun soluklu pazarlama stratejileri ile birlikte ilerlemek fazlasıyla önemli.

 

  1. E-ticaret şirketlerinin, kendi sitelerinin haricinde satış yapabilecekleri farklı kanallar ve pazarlar da var. Bu şekilde, farklı kanalları kullanarak satış yaparak para kazanmak ve site trafiğini artırmak aynı anda mümkün olabiliyor.

 Örneğin yurt dışındaki büyük alışveriş siteleri, belli komisyon ile sitelerinde satış yapılmasına müsaade ediyor.

 

  1. İçerik pazarlama, tüketicilerin satışla ilgili ve uzun süreli ilgisini kazanmak ve bunu sürekli hale getirmek için tercih ediliyor. İçerik pazarlayarak site trafiğinizi artırabiliseniz içeriklerinizin çoğalmasıyla birlikte arama motorlarının dikkatini üzerinize çekebilirsiniz. Mesela e-ticaret sitenizde telefon satıyorsanız sitenizin blog’unda telefondaki virüslerin nasıl yok edileceğini anlatan bir yazı, hedef kitlenizin sitenizi keşfetmesini ve sizinle tanışmasını sağlayabilir.

 

  1. E-posta pazarlama, en pratik ve hızlı gerçekleştirilen, doğru anda yapıldığında kazancı yüksek olan, hızlı yarar sağlamanın en kolay yöntemlerinden biri olarak çok önemlidir ve indirim gibi bazı fırsatlardan, kampanyalardan, hediyelerden haberdar etme amacıyla kullanılıyor.

 

  1. Sosyal medya pazarlama yöntemi, hedef kitledeki müşterilerin ilgisini toplayarak onlarla iletişimde olmayı, karşıdakinin güvenini ve saygısını elde ederek, itibar gören kurumsal bir görüntü oluşturmayı hedefliyor. Sosyal medya ayrıca, müşterilerinize daha yakın ve samimi davranarak daha anlayışlı görünmenize de destek verebiliyor.

 

  1. Sitenizi ziyaret eden kişi sayısını artırmak ve tarayıcıların sitenizi görebilmesi için, sade ve anlaşılır içeriklerle hep güncel kalmanız ve sitenizi daha pratik kullanılır bir hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için “(SEO) Arama Motoru Optimizasyonu”ndan yararlanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

X