Dijital Pazarlamaya Giriş 101

0 1 sene önce

Günümüzde firmalar rekabete devam edebilmek ve ayakta kalabilmek adına birçok strateji geliştiriyor. Bu stratejiler içerisinde gelişen dünyayla beraber dijital pazarlama alanı öne çıkmış, adeta bir ihtiyaç haline gelmiştir. Dijital pazarlamanın en önemli tekniklerini yazımızda inceleyeceğiz. Öncelikle ön plana çıkan teknikleri maddeler halinde gözden geçirmek gerekirse,

 

  1. Arama Motoru Pazarlaması(SEM)
  2. Sosyal Medya Pazarlaması
  3. Gerçek Zamanlı Pazarlama
  4. İçerik Pazarlama
  5. E-posta Pazarlama
  6. Satış Ortaklığı Pazarlama
  7. Influencer Pazarlama

 

Bu başlıklar elbette gözümüze ilk çarpanlar olacaktır. Kulağa hoş geliyor ama bunlar neler? Gerçekten işe yarıyor mu? Hep beraber inceleyelim.

 

Arama Motoru Optimizasyonu(SEM)

En basit tabirle, isminden de anlaşılacağı üzere arama motorlarında firmaların ürünü veya hizmeti sunmak için kullandıkları yöntemdir. Sıklıkla kullandığımız arama motorlarında firmanızın adını görmek ve ilerisi olan tıklama başına para alabilmek adına bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Anahtar kelime kümesi seçerek arama yapıldığı anda reklamınızı sayfalara yönlendirebiliyorsunuz. Araştırmalara göre kullanıcıların %85i SEMin en etkili pazarlama stratejisi olduğunu ve hızlı müşteri kazanımı elde ettiklerini belirtmişler. Bu tekniğin bu kadar yaygın kullanımının altında yatan sebep ise açıkça görülebilir. Hali hazırda almaya istekli, araştırma yapan bir müşteriye hizmeti sunmak, hiç aklında yokken ikna etmekten çok daha kolay ve pratik.

 

 

Sosyal Medya Pazarlaması

 

Her geçen gün artan ve şu an milyonlarca kullanıcıya eşlik eden sosyal medya platformları hemen hemen herkesin bir hesaba sahip olduğu platformlar. İnsanlar çevreleriyle iletişim kurmak, sevdiği insanları ve markaları takip etmek için fazlasıyla bu kanalları kullanıyor.

Bu tekniği kullanmak için yapmanız gereken öncelikle hedef kitlenizin en sık kullandığı sosyal ağı belirleyip, o ağda bir hesap açıp reklam vermek. Hedef kitlenizle iletişim halinde kalmak, paylaşımlarınızı onların da paylaşmak isteyeceği etkileyici hale getirmek tamamen sizin elinizde.

 

Gerçek Zamanlı Pazarlama

 

Gerçek zamanlı pazarlama, bilinen adıyla Real Time Marketing yine ismiyle özdeşleşmiş gerçek zamanda trendlerle gelişen bir tekniktir. Güncel olayları sosyal ağlarınızda takip ettiğinizi gösteren paylaşımlarda bulunarak hem varolan müşterilerinizi memnun edebilirsiniz hem de yeni kitleleri gülümseterek yakalayabilirsiniz. Örneğin vizyona yeni giren bir filmi ya da o hafta trendlerde yerini etmiş bir olayı ürününüzle veya hizmetinizle alakalıymış gibi mizahi yolla bir paylaşımda bulunmanız birçok kişinin ilgisini çekecektir.

 

İçerik Pazarlama

 

İçerik pazarlama alanında öne çıkmış ünlü bir blog bu tekniği şöyle tanımlıyor: “ İçerik pazarlaması, açıkça tanımlanmış bir izleyici kitlesini çekmek, elde etmek ve nihayetinde kârlı müşteri eylemlerini yürütmek için yararlı, değerli ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik pazarlama yaklaşımıdır.”

Neredeyse her markanın web sitesinde potansiyel müşterilerine faydalı bilgilen sunan blog tarzı bölümler vardır. Bu firmaların içerik pazarlama stratejilerinin sadece bir kısmı. Tanımdan da anlaşılacağı üzere birbiriyle alakalı içerik olarak müşteriyi doyuracak kadar değerli ve tutarlı paylaşımlar sizi bu teknikte başarılı kılacaktır.

 

E-posta Pazarlama

 

Potansiyel veya mevcut müşterilerin mail hesaplarına e-postalar göndererek marka bilinirliğini artırmak veya güncellenen hizmetlerden bahsetmek adına oldukça faydalı bir yöntemdir. Bunun için yapmanın gereken ilk ve en önemli şey hedef kitlenizin e-posta hesaplarına ulaşmak. Web sitenizi ziyaret eden kişilerin trafiğinden yaralanarak veya kaydolmalarını sağlayarak postalarını elde edebilirsiniz. Fakat araştırmalar gösteriyor ki insanlar e-posta hesapları gibi bilgileri öylece vermekte pek de istekli değil. Bunun için firmaların sıklıkla kullandığı yöntem örneğin kupon dağıtmaktır. Kaydol, indirim kuponu kazan gibi.

 

Satış Ortaklığı Pazarlaması

 

Basitçe başka kişilerin sizinle kısmen ortak olması sizin yerinize pazarlama yapması ve ürünlerinizi satması anlamına gelir. Nasıl mı?

Bir satış ortaklığı ağına katılabilirsiniz. Bu ağlarda satış başına komisyon gibi belirli ücretler verme karşılığı hizmetinizi 7 gün 24 saat bir ortak gibi pazarlıyorlar. Eğer bu ağlara katılmak istemezseniz kendi satış ortaklığı ağınızı kurmak için de eklentiler mevcut.

 

Influencer Pazarlama

 

Yapılan bazı araştırmalar müşterilerin artık geleneksel reklamlara güvenmediği ve bir ürün alırken favori kişilerinin sözlerini dikkate aldığını söylüyor. Sosyal medyanın tahta oturduğu bu devirde birilerini favori kişi seçmek, ona ulaşmak ve takip etmek oldukça kolay. Bunun için yapmanız gereken yüksek itibarlı, etkileyici veya güven veren yüksek takipçili, hayran kitlesine sahip isimler bulmak ve onlarla anlaşmaya varmak. Bu kişiler genellikle sözüne fazlasıyla itimat eden hayran kitlesini elinde tutarlar. Bu da sizin için yüksek oranda potansiyel müşteri anlamına gelir. Böylelikle hem marka bilinirliğinizi artırmış hem de yeni kitlelere ulaşmış olursunuz.

 

Özetlemek gerekirse bu etkileyici pazarlama tekniklerini uygulayabilmek daha da önemlisi başarılı bir şekilde hayata geçirmek için aktif bir sosyal medya hesabınız, websiteniz ve bunları destekleyen kurumsal bir e-posta hesabınız olmalı.

Bir Cevap Yazın

X