Search
Generic filters
Exact matches only

Dijital Pazarlamanın Dünü, Bugünü ve Yarını

0 2 sene önce

Dijital pazarlama günümüzde küresel pazarı yöneten en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Kullanıcıları keşfetmek, kitlelere hitap etmek ve trend pazarlama teknikleri ile hemen hemen her firmanın vazgeçilmez kollarından biri olmuştur. Peki ya dijital pazarlamayı bugünkü konumuna getiren neler oldu? Gelin hep beraber kısaca inceleyelim.

 

1980 yılında bilgisayarın icadıyla başlayan sanal ortamda, dijital pazarlama henüz önemi yeterince kavranmamış bir oluşumdu. 1981 yılından itibaren gelişmeye başlayan bilgisayar ve yazılımlarla beraber aslında burada tam olarak serüvenine başladı. Özel şirketlerin bazı yazılımlar geliştirmesiyle müşteri bilgileri depolayabilme ve optimizasyon imkanları sayesinde firmalar, müşteriler hakkında bilgi toplayabiliyordu. Ama bu yazılımlar ve çağın getirdiği koşullar itibariyle tam anlamıyla bir strateji üretmek oldukça zordu. Daha sonrasında 1990’lı yıllarda ise bilgisayar kullanımının artması ve kişiselleşmesiyle beraber dijital zamanla çağının zirvesini yaşamaya başladı. Günümüzde de sıkça kullanılan ve bilinen CRM yazılımının geliştirilmesi müşteri bilgilerini depolayabilme ile birlikte müşteri ilişkileri yönetimi ve veri tabanlama adlı alt başlıklar getirdi. Bu gelişmeler günümüz dijital dünyasının temellerini oluşturdu.

Kaydedilen verilere göre 1995 yılında kişisel bilgisayara sahip 15 milyon kişi bulunmaktaydı. Hal böyle olunca işin içine büyük satıcı firmaların girmesi de kaçınılmaz oldu. Şu an hala en bilinen internet arama motorunun 90’lı  yılların sonunda piyasaya girmesiyle her şey değişti. İşte tam anlamıyla rekabetin, pazarlama stratejilerinin ve kıyasıya yarışın başladığı zaman bu dönemden sonra geliyor.

 

Her geçen gün artan kullanıcı sayısı ve satıcıların rekabetiyle beraber gelişmeyi asla durdurmayan dijital pazarlama 1990’lardan itibaren kazandığı dinamik yapısıyla geleneksel yöntemlere kıyasla ön plana çıkmayı başarmıştır. Artık müşteri hizmetleri politikaları, satıcı-müşteri etkileşimi ve her an güncellenebilen müşteri bilgileri bu dijital dünyanın en temel kavramlarından oldu. Ardından 2010’lu yıllarda ortaya çıkan yapay zeka otomasyonuyla tam anlamıyla devrim yaşadı.

Yazımızın geneline bakarsak dijital pazarlamanın geçmişini kısaca özetledik. Bundan daha birkaç sene öncesine kadar dijital pazarlama normal bir pazarlama olarak algılanırken şimdi firmaların hizmetlerini şekillendiren bir endüstri haline geldi. Şimdi gelin hep beraber günümüz trendlerini ve gelecekteki dijital pazarlamaya göz atalım.

Günümüz dijital pazarlama trendlerini influencer pazarlama, dönüşüm optimizasyonları, chatbot uygulamaları, programatik reklamcılık , sesli arama ve kişisel asistanlar ve sosyal medya platformlarının kullanımı gibi birçok bilinen strateji ile sıralayabiliriz.

Artan internet kullanımı oranlarıyla beraber her ne kadar kullanıcı sayısı fazla olsa da aktif olarak kullanmayan kişi sayısı da bir o kadar fazla. Yani bu ne demek oluyor? Bir dijital pazarlama yönteminin kullanımının artması o yönde bir ihtiyaç veya talep olduğunu gösterir. Henüz bu aktif hale gelmemiş kesimin hangi metotla beraber aktive edileceğini yeni trendlerle beraber hep beraber göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

X