Search
Generic filters
Exact matches only

B2B Start-Upların Dostu “Satınalma Dergisi” 108. Sayısı Aralık 2021 Sizlerle.

0 2 sene önce

Değerli yöneticiler,

Aralık ayı ile seneyi kapatıyoruz. Son çeyrekte gündem ekonomi politikaları oldu. Tüm gözle döviz kurlarına çevrildi. Herkes yaşanmakta olan süreci anlamaya ve yorumlamaya çalıştı. İş çevreleri olan biteni dünya, ülke, sektör ve şirket temelli değerlendirmeye alır. Politika ve stratejilerini belirlerken daima içinde bulunan çevre dinamiklerini çok yönlü analiz eder. Tüm fabrikalarımız doğrudan ya da dolaylı bir biçimde ithalat yapıyor ve dolayısı ile kur belirsizliklerinden azami ölçüde etkileniyor.

Direkt alımlar kadar tedarikçiler ve distribütörler üzerinden temin edilen ürünlerde fiyat artışlarının etkisi hissediliyor. Tedarik sisteminde hemen her gün alıcı ve satıcı arasında ayrı bir pazarlık yapılıyor. Müşteri kanadında da benzer şekilde toplantılar ve müzakereler sürüyor. Tedarikçiler ve müşterilerle sıklıkla yapılan müzakereler tüm tarafları yıpratıyor, ticari ilişkilerde güveni azaltıyor. Bir gün geçerli olan pazarlık ve fiyat yarın geçerli olamayabiliyor. İthalat operasyonlarında ve yurtiçi alımlarda neyi, ne zaman, ne kadar ve hangi ödeme koşullarında sipariş edeceğinizi iyi etüd etmek gerekiyor. Belirsizlik ve risklerle dolu dönemler satınalma ve tedarik zinciri yöneticilerini daha değerli kılıyor. Yöneticiler her zamankinden daha fazla geleceğin ekonomik koşullarını öngörme ve pazarı tahminleme konusunu çalışıyor.

Şirketler dış çevre faktörlerini titizlikle sorguluyor. Ekonomik ve politik gelişmelerin sektörel etkileri yönetim kurullarında yoğun tartışılıyor. Hazırlıklar ve planlar bunun üzerine kurulu. Doğru stratejileri belirleme hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bütçe çalışmalarına bakış değişti. Dövizin dalgalanması ve kur tahminlerinin bir türlü tutmaması beraberinde yeni arayışları getiriyor. Finans ve muhasebe yöneticileri mevcut koşullara uyum sağlamaya çalışı- yor. Her departman karşı karşıya kalınan sorunlarla mücadelede yeni çözümlere odaklanıyor. Ayakta kalma adına herkes topyekun gayret gösteriyor.

E-Kitap: Müzakere Teknikleri ve Pazarlık Becerileri (Ücretsiz)
Satınalma Dergisi & Buyer Network Marka Ailesi olarak katma değeri yüksek sektörel araştırma raporlarını ve e-kitapları sizlere paylaşmaya devam ediyoruz.

Müzakere Teknikleri ve Pazarlık Becerileri başlıklı e-kitabımızı https://buyernetwork.net/muzakere linkinden indirebilirsiniz. Kitabı indirmek ve üyelik ücretsizdir.

Dijital dergi aboneliği ve tüm kaynaklara erişim için
https://satinalmadergisi.com/dijital-islem-merkezi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Şirket olarak tüm dergi ar- şivine (108 sayı), araştırma raporlarına ve bir yıllık 12 sayıya erişim sağlayın. Kurumunuzun yetkinliklerini yükseltin.

Aralık sayımıza katkı veren tüm yazarlarımıza teşekkür ederim.
2022 yılının ekonomi açısından büyüme, istikrar, daha fazla yatırım, artan istihdam ile çalışanlar için mutlu ve huzurlu bir yıl getirmesini dilerim.

Keyifli okumalar,
Prof. Dr. Murat Erdal
editor@satinalmadergisi.com
Editör

 

Bir Cevap Yazın

X