Search
Generic filters
Exact matches only

Amazon, ABD’de İlk Kez Halka Açık Bir Alanda Drone ile Teslimat Gerçekleştirdi

0
0
3 sene önce

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Amazon’un MARS 2017 konferansında gerçekleşen en önemli olaylardan biri şirketin drone ile teslimat servisi Prime Air’in ilk halka açık tanıtımını yapmasıydı. Bir Prime Air drone’u MARS konferasındaki katılımcılar için birkaç güneş kremi şişesini etkinlik alanına ulaştırdı. Üstelik bu sipariş önceden ayarlanmıştı ve teslimat, tamamen otonom olarak gerçekleştirildi.

Amazon, bu tanıtım ile ilgili olarak ABD’de drone’larının ilk defa halka açık bir alanda uçtuğunu ifade etti. Zira daha önceki uçuşlar, özel mülklerde yapılmıştı. Bununla birlikte Amazon, geçtiğimiz aralık ayında İngiltere’de halka açık bir alanda önceden ayarlanmış bir drone teslimatı gerçekleştirmişti. Amazon Prime Air Başkan Yardımcısı Gur Kimchi, The Verge’e konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bu uçuşun, şirketi drone ile 30 dakikada paket teslimatını gerçeğe dönüştürmeye bir adım daha yaklaştırdığını ve bu teslimatın Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) yardımıyla yürütüldüğünü belirtti.

Amazon, bütün bu çalışmalarına rağmen, Prime Air projesini hayata geçirmek için mevzuat onayına ihtiyaç duyuyor. Çünkü otonom drone’lar ile teslimat uygulaması ABD’de hala yasak. Amazon ise düzenleyici sistemin bu yeni uygulamaya çok yavaş adapte olduğundan şikayet ediyor. İngiltere’de ise işler çok daha hızlı ilerliyor ve şirket, burada sürekli drone ile teslimat denemesi yapıyor. Şimdilik drone ile teslimat konusunda teknoloji şirketlerinin ve düzenleyici devlet kurumlarının önündeki en büyük engel, alçak irtifa hava trafik kontrolünü ayarlamak.

kaynak:www.pazarlamasyon.com

0
X