Search
Generic filters
Exact matches only

YARIŞMA: STAR WARS ROBOTLARI GELİYOR

0
0
3 ay önce

Star Wars Force for Change Infinite Recharge temalı yarışmanın konusu

4 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak.

28 yıldır uluslararası bir şekilde devam eden First Robotics Competition etkinliği, 

2018’ ten beri Türkiye’de yapılıyor. Bu yıl 29.’su düzenlenecek olan Star Wars Force for Change Infinite Recharge temalı yarışmanın konusu 4 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak. 

Türkiye’de yedi farklı lokasyonda düzenlenecek olan Kick-off etkinliklerinde bu senenin teması duyurulacak. Infinite Recharge teması ile gerçekleşecek yarışmaya Türkiye’ den 2.500 öğrencinin katılması bekleniyor. Heyecanın zirvede olacağı kickoff buluşmasında workshoplar düzenlenecek ve öğrenciler arasında tanışma etkinlikleri olacak. 

4 Ocak’ta açıklanacak tema ile takımlar robot yapma sürecine başlayacaklar. Bu sene yapılan düzenleme ile robot inşaası, takımların katıldıkları bölgenin yarışma tarihine kadar devam edecek.

Yedi farklı ülkede düzenlenen yarışmalar, 25 Şubat’ta başlayıp 11 Nisan’da son bulacak. Katıldıkları bölgede dereceye giren takımlar, 15-18 Nisan tarihlerinde, Houston‘da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacaklar.

Avrupa kıtasın’da Fikret Yüksel Vakfı’nın organizatörlüğünü üstlendiği ve sadece Türkiye’de düzenlenecek olan bölge yarışmalarının ilki, 6-8 Mart 2020 tarihinde İstanbul Regional olarak gerçekleştirilecek. İkincisi ise, 9-11 Mart tarihleri arasında Bosphorus Regional olarak düzenlenecek. Her iki bölgedeki yarışmalara Türkiye de dahil olmak üzere Bulgaristan, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre, Kazakistan, Lesotho, Libya, Polonya ve Ukrayna  olmak üzere 10 ülke katılım gösterecek.

Dünya çapında 33 ülkeden 95.000’e yakın öğrencinin katılacağı yarışmalar ile düzenlenecek etkinliğin amacı: Lise çağındaki gençlerin, takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak birlikte kazanmayı benimsemesidir. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve oyunun kuralları dahilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturması bekleniyor.

Etkinliğin tamamı sponsorlar ve gönüllülerle yürütülmektedir. ‘’Artan sponsorlarla 2015 yılında 8 takımla başladığımız bu yolculukta 2019 yılında takım sayısını 110’ a çıkartmanın gururunu yaşıyoruz.’’ diyen Fikret Yüksel Vakfı Türkiye Temsilcisi Ayşe SELÇOK KAYA bu etkinlikle öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini arttırmanın yanı sıra eğitim kurumları ile sektör arasında kurulan ilişkilerin hızla geliştirdiğini de belirtti.

Fikret Yüksel Vakfı ve FRC Hakkında:

Fikret Yüksel Vakfı 1998’de Darüşşafaka mezunu Fikret Yüksel tarafından eğitime destek vermek amacıyla kurulmuştur. Darüşşafaka Eğitim Kurumları bağışçıları arasında bulunan vakfın Türkiye’deki hedeflerinden biri, daha fazla öğrencinin FIRST programlarına katılımını sağlayarak öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlayarak STEM alanlarına duydukları ilgiyi arttırmaktır.

FIRST Robotics Competition, lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsetmektir. Öğrencilerden, belirlenen oyun ve kurallar dâhilinde robotlarını yapmaları, aynı zamanda kendi iş planlarını oluşturup kaynak bularak sürdürülebilir bir takım oluşturması bekleniyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.fikretyukselfoundation.com ve www.frcturkey.org

0
X