Dijital Pazarlamada Reklam

0 2 hafta önce

 

Dijital Pazarlama, geleneksel pazarlama türüne göre daha yüksek oranda kitleye ulaşır ve işletmenizi reklam çalışmaları ile internet kullanıcılarını sizlere yönlendirir. İnternet reklamları işletmelerin hedef kitlelere ulaşması için kolaylık sağlar. Web siteleri dijital pazarlama da sizlere yardımcı olur. Eğer sizin bir web siteniz varsa insanlar sizin ürünlerinize siteniz sayesinde kolayca ve büyük kitleler halinde ulaşabilir.

 

ETKİLİ REKLAM TÜRLERİ

Bulunan reklam modelleri arasından firmamıza uygun, daha sık ve daha hızlı geri dönüş alacağımız reklam türlerini seçmemiz gerekir.

 

Peki bu etkili reklam türleri nelerdir?

 

1. SEO ve SEM (Arama Motoru Optimizasyonu ve Pazarlama)

SEO ve SEM en bilinen iki dijital pazarlama stratejisidir. Bu iki bileşen arasındaki farkları bilmeliyiz.  SEM belirli hedefler için ücretli arama motoru reklamcılığını kullanır. SEO ise doğrudan ve ücretsiz reklamcılık çalışmalarına odaklanır.

 

2. PPC (Her tıklamanın maliyeti) Reklam Modeli Nedir?

Bu reklam modeli reklam veren şirket sosyal medya veya web sitesi üzerinden internet kullanıcıları reklama her tıkladığın da her tıklama başına ücret ödenir. Bu reklam modelinin avantajı doğru hedef kitleye ulaşıp aynı zaman da bütçe yönetimini kolaylaştırır.

 

3.Native (Yerli) Reklam Modeli Nedir?

Ürün veya marka tanıtımında kullanılan Native Reklam Modeli reklamcılar ile anlaşarak ürün tanıtımı yapılır. Bu reklam modeli “reklam” başlığı altında paylaşıldığından akışı bozmaz ve rahatsızlık vermez.

 

4.Remarketing (Yeniden Pazarlama) Reklam Modeli Nedir?

Bu reklam modeli internet kullanıcısının hangi ürüne baktığı ile ilgilidir. Bakılan üründen sonra internet kullanıcısının karşısına baktığı ürün ile ilişkili ürünler karşısına çıkarır. Bu ürünlerin yanı sıra bir de indirimler gösterilir. Bu da internet kullanıcılarının ilgisini çekmek içindir.

 

5. Video Reklam Modeli Nedir?

Bazı bilindik sosyal medya mecralarında işletmenize ait etkileyici  videolar ile kitleyi genişletip hedef kitleye ulaşarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu reklam modelini kullanarak bizlere ürünü tanıtabilir, kullanımını gösterebilir aynı zaman da paket açılımı yapabilirsiniz. Ürünlerinizi yaptığınız indirim ve kampanyalar ile dikkat çekici hala getirebilirsiniz.

 

6.Display (Banner) Reklam Modeli Nedir?

Başka bir işletmenin web sitesinde dolaşan internet kullanıcısına işletmenizin reklamları gösterilerek internet kullanıcısının dikkati çekilir ve reklama tıkladığında web sitenize yönlendirilir. Aynı zamanda bu reklam modeli en sık kullanılan reklam modelidir. Bu reklam modeli Remarketing reklam modeli ile kullanıldığı zaman etkili bir reklam ortaya koyulacağına inanıyorum.

 

7.Sosyal Medya Reklam Modeli Nedir?

İşletmeler için verilen sosyal medya reklam modeli günümüz de artış göstermektedir. Bunun sebebi insanların internet kullanım erişimi artıp artık sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaya başlamalarındandır.

 

8.Influencer (Etkileyici Unsurlar) Reklam Modeli Nedir?

Dijital pazarlamanın arttığı bu günlerde sosyal medya platformlarında fazla takipçisi ve ünü olan kişilere ücret karşılığın da kendi kişisel hesapları ile sizlere ait ürünleri paylaşmalarına denilmektedir. Son günler de aktif şekilde kullanılan reklam modeli haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

X