Beacon Teknolojisi

0 1 ay önce

Beacon Teknolojisi

Beacon teknolojisi, Nesnelerin interneti IoT teknolojisinin gelişmesiyle ortaya konulan bluetooth teknolojisinin biraz daha kişiselleştirilmiş halidir.  Beacon Teknolojisi aslında herkesin kolayca anlayacağı basit bir olaydır. Bir mağaza önünden geçerken o  mağaza hakkında mesaj almamızı sağlayan bir yapay zeka ürünüdür. Bu teknoloji yoluyla mesajların gelmesini sağlamak için ilk önce elinizde Beacon Teknolojisi içeren cihazlar bulunmalı. Beacon Teknolojisine sahip cihazlar önünden geçilen mağazaların reklam yapmasına ve müşteri çekmesine yardımcı olur. Beacon Teknolojisini sadece reklam yapmak ve müşteri çekmek amacıyla düşünmekte doğru olmaz. Herhangi bir yerde bulunan bir müzeye baktığınızı düşünelim Beacon teknolojisine sahip cihazınız ile baktığınızda sizlere baktığınız müze hakkında bilgiler yollar. Bunların yanı sıra Beacon Teknolojisi eve girmeden oda sıcaklığı ayarlamayı, müzik açmayı ve evde bulunan diğer teknolojik aletler ile iletişime geçebilir. Böylelikle bu teknoloji sağlık ve eğitim kurumlarının yanı sıra bir çok yerde karşımıza çıkmakta. Evimize dahi giren bu teknoloji  ileriki zamanlarda her an her yerde olacağı ön görülebilir.

Beacon Teknolojisi Nasıl Çalışır ?

Bu teknolojiyi kullanabilmek için ilk gerekli uygulamaya sahip olmak gerekir. Diğer bir şart ise bluetooth’dur. Bluetooth açık olmalı ki teknoloji iş görsün. Aynı zamanda yakın mesafede çalışırlar.

Beacon Teknolojisi Dünyada Hangi Seviyede ?

ABD de büyük kitleler halinde kullanılan Beacon gelecek yıllarda daha büyük kitleler halinde kullanılması hedefleniyor. Bu teknoloji  vericiler ile uyumlu  şekilde haberleşecek milyonlarca Android ve IOS cihazı bulunmakta. Çok bilinen telefon markası Beacon teknolojisini kendi patentini oluşturarak bilinen müze ve eğlence parkında aktif kullanıma başlatmıştır. Çok bilinen telefon markası Beacon Teknolojisine erken adım atan markalardandır.

Ülkemizde Beacon Teknolojisi ve Girişimler

Türkiye’de Beacon teknolojisine öncülük eden şirketlerin başında GSM operatörü geliyor. GSM operatörü, bir üniversite ile ortak  çalışarak kampüsünde toplam 170 Beacon vericisi bulunmaktadır. Bu ortak çalışmanın temel amacı kapalı alandaki konum bilgisini belirleyebilmek, ancak bunun yanında üniversite içerisindeki vericiler bugün öğrencilere ve üniversite ziyaretçilerine gitmek istedikleri yer neredeyse  yön gösterebiliyor.

Beacon Kullanımının Markalar Açısından Faydası

Bu teknoloji modeli internet reklamcılığı ile birlikte çalışır ve reklamdan gelen geri bildirimleri görmemizi sağlar. Mesela bir sosyal medya platformu üzerinden reklamlar gözükür ve hedef müşteri bunlara tıklayarak markaya yönlendirilir. Reklama tıklayan hedef müşterinin reklam ile geldiğini Beacon teknolojisi olan firma kolaylıkla görebilir.

Beacon Kullanımının Kullanıcı Açısından Faydası

Beacon Teknolojisi firma sahiplerine pazarlama yönünde fayda sağlarken hedef kitleye de sevdikleri firmaları takip etme kolaylığı sağlar. Örnek olarak bir kişi sevdiği firmanın  her sezon ürünlerini takip edip alışveriş yapıyor. Bu teknoloji ile gelen reklamlarla her yeni sezonda yeni ürünlerden haberdar olur.

Bir Cevap Yazın

X